Prowadzenie prac budowlanych tak, by zamknąć się w wyznaczonym terminie, jest niezwykle ważne. Czasem w natłoku obowiązków zapominamy o jednym przeglądzie maszyny, drobny przeciek tamujemy metodą chałupniczą, a na niewielkie przecież jeszcze pęknięcie machamy ręką. Wszystkie te małe uchybienia mogą zebrać się w jedną całość – niesprawną maszynę. Co wtedy? Ano najpewniej czeka nas remont kapitalny maszyny.
Regularny przegląd maszyny budowlanej jest niezwykle ważny dla jej działania, o czym pisaliśmy w oddzielnym artykule. Przegląd maszyny pozwoli ustalić jej stan techniczny. Jeśli wynik wskaże, że będzie potrzebny remont kapitalny, to nie ma na co czekać, gdyż zniszczenia są już tak poważne, że lepiej nie ryzykować pracy na takiej maszynie. Dzięki remontowi nasza koparka czy ładowarka wróci do dawnej świetności, a my zaoszczędzimy na kupnie zupełnie nowej maszyny.
Kiedy mówimy o remoncie kapitalnym?
Kapitalny remont to działanie przedłużające żywotność maszyny. Powinien obejmować wszystkie jej systemy i należy przeprowadzić go raz na rok lub na kilka lat, ale regularnie! Jeśli będziemy działać w ten sposób, mniejsze jest ryzyko, że któregoś dnia maszyna ostatecznie zatrzyma się i już nigdy nie odpali. A przecież koszt zakupu nowej maszyny zdecydowanie przewyższa koszta serwisu czy remontu, więc zdecydowanie warto.
Przede wszystkim pamiętajmy – maszyna, na której pracujemy, musi być w pełni sprawna! Inaczej występuje prawdopodobieństwo wypadku, w którym ucierpi operator, ale też osoby znajdujące się w pobliżu. Trudno przewidywać wszystkie zdarzenia, tym bardziej więc nie należy ich traktować pobłażliwie.
Jak przebiega remont kapitalny maszyny budowlanej?
To zależy, z jakim typem urządzenia mamy do czynienia. Ale mówiąc ogólnie, jest kilka punktów, które powinny pojawić się przy niemal każdym remoncie kapitalnym.
Najpierw oczywiście diagnostyka, by wiedzieć dokładnie, z jakim rodzajem uszkodzeń przyjdzie nam walczyć. Wszystkie elementy urządzenia zostają zdemontowane. Trzeba sprawdzić, czy wizualnie nie odbiegają od normy, bo wiele uchybień da się zauważyć już na pierwszy rzut oka.
Przechodzimy do napędu hydraulicznego. I tutaj najważniejsza będzie pompa hydrauliczna, która może potrzebować wyregulowania albo regeneracji. Montujemy także i zakuwamy przewody hydrauliczne, ponieważ czasami ulegają one zniszczeniu na skutek działania wysokiego ciśnienia.
Czas na podzespoły. Będzie trzeba je albo naprawić, albo – gdy naprawa już nie wchodzi w grę, całko wicie zastąpić nowymi. Czyli sprawdzamy siłowniki, zawory, pompy, hydromotory, zwolnice, hamulce, układy itd.
Wiemy już, jakie części musimy dokupić, dobieramy więc właściwe do naszego rodzaju i modelu maszyny. Polecamy zakup w ATL Części do Maszyn Budowlanych, ponieważ dopasujemy części pod konkretną maszynę. Dysponujemy oryginalnymi częściami od producentów, ale też technicznymi odpowiednikami, które produkujemy sami i które są tańsze. A po zwolnice, gąsienice, groty, młoty i najazdy aluminiowe zapraszamy do ATL Maszyny.
Nadchodzi moment tulejowania, wytaczania oraz montażu sworzni. Należy odtworzyć otwory i gniazda w konstrukcji maszyn, a także wymienić tuleje oraz sworznie. Następnie przechodzimy do regeneracji części, które tego wymagają. Teraz zadziałamy przeciwko rdzy oraz innym zanieczyszczeniom, piaskując i malując podzespoły, które mogą tego wymagać.
Zbliżamy się do końca, przechodząc do elektryki. Sprawdzamy stan okablowania oraz wszystkich instalacji elektrycznych. W razie potrzeby wymieniamy.
Na koniec przyjrzyjmy się stanowi podwozia i elementów blaszanych. Być może będą potrzebowały odświeżenia – tutaj znów pomoże piaskowanie, a także nowy lakier czy farba. I to wszystko! Maszyna powinna być teraz jak nowa.
Kiedy wykonywać remont kapitalny maszyny budowlanej?
Przede wszystkim – regularnie, a jednocześnie według potrzeb. A skąd wiedzieć, jakie są potrzeby? To oczywiście kwestia częstego przeglądu maszyny. Pomoże także codzienne utrzymanie maszyny w porządku i nie zaniedbywanie jej potrzeb, czyli np. wymiana filtrów czy płynów.
Jeśli będziemy regularnie sprawdzać stan techniczny maszyny budowlanej, nie będzie to zajmowało więcej niż kilka minut. Dzięki temu w porę wyłapiemy usterki, dokonamy naprawy, a remont kapitalny maszyny oddalimy trochę w czasie.
Jeśli już remont musi się odbyć, należy go zaplanować z nieco większym wyprzedzeniem, biorąc pod uwagę wskazania dostarczone przez producenta w instrukcji oraz wytyczne z Instrukcji Bezpiecznego Wykonywania Robót Budowlanych (IBWR).