Zapraszamy do kontaktu

665 371 267

(58) 765 15 94

czesci@atl-czesci.pl

Caterpillar – historia marki

CAT to jeden z większych i bardziej znanych producentów maszyn budowlanych na świecie. Jak zaczęła się historia tego amerykańskiego giganta? Co stoi za powstaniem jego nazwy? Zapraszamy do lektury!

Caterpillar – początki

Caterpillar Inc., często nazywany po prostu CAT, to amerykańskie przedsiębiorstwo z siedzibą w Peorii, w stanie Illinois.  Początki Caterpillara sięgają 1925 roku, kiedy to połączyły się dwa kalifornijskie giganty tego rynku: Holt Manufacturing Company oraz C. L. Best Gas Traction Company. Powstały twór przyjął wtedy nazwę Caterpillar Tractor Co.

Założyciele firmy Caterpillar na jednej z pierwszych maszyn gąsienicowych
1930 rok. Założyciele Caterpillara na jednej z pierwszych maszyn gąsienicowych (fot. Caterpillar.com)

Warto zauważyć, że ciągniki parowe z lat dziewięćdziesiątych XIX wieku i początku XX wieku były niezwykle ciężkie, czasami ważyły ​​450 kg na moc i często zapadały się w żyzną, miękką ziemię uprawną San Joaquin Valley Delta otaczającą Stockton w Kalifornii. Benjamin Holt podjął próbę rozwiązania problemu, zwiększając rozmiar i szerokość kół do 7,5 stopy (2,3 m) wysokości i 6 stóp (1,8 m) szerokości, tworząc ciągnik o szerokości 46 stóp (14 m). Ale to również sprawiło, że traktory były coraz bardziej złożone, drogie i trudne w utrzymaniu. To prowadzi nas do kolejnej historii związanej z marką Caterpillar.

Caterpillar – skąd się wzięła nazwa?

Najbardziej znaczącą innowacją inżynieryjną przypisywaną Benjaminowi Holtowi, jednemu z założycieli Caterpillara, było wynalezienie pierwszego ciągnika gąsienicowego, który odniósł sukces komercyjny – dzisiejszej spycharki. Wynalazek ten nie tylko stał się jednym z podstawowych produktów CAT-a, ale jego rozwój doprowadził również do powstania dzisiejszej nazwy: Caterpillar.

Jako wynalazca, Holt zawsze szukał sposobów na ulepszenie produktów swojej firmy, które w tamtym czasie obejmowały kombajny zbożowe i kołowe traktory parowe. Głównym rynkiem zbytu firmy Holt były pola uprawne wokół doliny rzeki San Joaquin w północnej Kalifornii, a geografia tego obszaru utrudniała przygotowanie do upraw, ponieważ ciężkie traktory parowe grzęzły w rozmoczonej glebie torfowej.

Traktor HOLT 77
Legendarny HOLT 77

Rozważanym rozwiązaniem było ułożenie tymczasowej drogi z desek przed traktorem parowym, ale było to czasochłonne, kosztowne i utrudniało prace ziemne. Holt pomyślał o owinięciu desek wokół kół. Wymienił koła w parowcu Holt nr 77 o mocy 40 koni mechanicznych (30 kW) na zestaw drewnianych gąsienic przykręconych do łańcuchów. Holt poinstruował mechaników, aby zdemontowali tylne koła z traktora parowego Holt i zastąpili je parą zaprojektowanych przez niego gąsienic. W Święto Dziękczynienia w 1904 roku ta gąsienicowa maszyna, znana jako nr 77, przeszła pierwszy test w terenie i spisała się znakomicie.

Nr 77 został ponownie przetestowany z ulepszonym zestawem gąsienic w marcu 1905 roku. Podczas testów obecny był fotograf Charlie Clements. Gdy zobaczył ruch gąsienicy falującej między zębatką napędową a przednim kołem napinającym, wykrzyknął, że maszyna czołga się jak wielka gąsienica ( z angielskiego – Caterpillar).

Stara maszyna gąsienicowa Caterpillar i nowa maszyna gąsienicowa CAT
W latach 50. Caterpillar zaczął używać skrótu CAT na swoich maszynach (fot. Caterpillar.com)

Nazwa została zachowana, a w 1909 roku pierwszy ciągnik, który nosił nazwę Caterpillar, zszedł z linii montażowej. W 1910 roku Holt zarejestrował nazwę „Caterpillar” jako znak towarowy w Urzędzie Patentowym Stanów Zjednoczonych. W 1925 roku, kiedy Holt i Best połączyli się, tworząc nową firmę zajmującą się traktorami, używali nazwy tak dobrze znanej ludziom na całym świecie: Caterpillar. Firma Caterpillar Tractor Company jest dziś znana jako Caterpillar Inc.

Pocztówka przedstawiająca fabrykę Caterpillar Tractor Co. w Peorii z lat 1930–1945
Pocztówka przedstawiająca fabrykę Caterpillar Tractor Co. w Peorii z lat 1930–1945

Równocześnie Richard Hornsby & Sons w Grantham, Lincolnshire w Anglii, opracował pojazd gąsienicowy z płytą stalową, który opatentował w 1904 roku. Ten traktor sterowany był przez hamulec różnicowy gąsienic i nie wymagał przedniego rumpla kierownicy do kierowania, co czyni go pierwszym do zrobienia. więc. Wyprodukowano i sprzedano kilka ciągników do eksploatacji w Jukonie, z których jeden był używany do 1927 roku. Jego pozostałości istnieją do dziś. Jednak Hornsby nie był w stanie zainteresować brytyjskiej armii w 1907 roku, chociaż żołnierze, którzy byli świadkami prób, nazwali maszynę gąsienicą. W związku z tym Hornsby znalazł ograniczony rynek dla swoich ciągników, więc w 1911 roku sprzedał swój patent firmie Holt, w tym samym roku, w którym Holt zarejestrował znak towarowy „Caterpillar”.

Caterpillar – produkty

CAT znany jest przede wszystkim z produkcji maszyn budowlanych oraz górniczych. Na swym koncie ma również liczne silniki diesel oraz turbiny gazowe. Na uwagę zasługują też silniki wysokoprężne i zasilane gazem ziemnym, turbiny przemysłowe, a także lokomotywy elektryczno-spalinowe, o czym nie każdy fan marki wie. Oferta jest naprawdę rozbudowana – w tej chwili na asortyment CAT-a składa się ponad 400 różnych produktów.

CAT to jednak nie tylko maszyny i sprzęt. W oficjalnym sklepie Caterpillara możemy zaopatrzyć się w odzież obuwie, a nawet smartfon, zegarek czy zabawki dla najmłodszych. CAT jest także czołowym dostawcą usług finansowych, oferowanych przez Caterpillar Financial Services.

CAT 323DL
CAT 323DL

CAT-owi nieobce są również problemy związane z naszą planetą. Każda produkcja niesie za sobą mniej lub bardziej dotkliwe dla ekosystemu konsekwencje – pytanie, czy są prowadzone działania prewencyjne, które te skutki będą starały się zmniejszać. Założona w 1952 roku Fundacja Caterpillar pomaga w osiąganiu zrównoważonego rozwoju na całym świecie, działając na rzecz ochrony środowiska naturalnego, dostępu do edukacji i zaspokojenia podstawowych potrzeb ludzkich.

Caterpillar obecnie

Aktualnie funkcję głównego prezesa marki CAT pełni James W. Owens. Firma zatrudnia już około 100 tysięcy pracowników i jest notowana na giełdzie nowojorskiej (pod symbolem CAT). Caterpillar posiada swoje fabryki m.in. w Stanach Zjednoczonych, Australii, Belgii, Niemczech, Wielkiej Brytanii, Francji, Meksyku, Chinach, Włoszech, Indiach, Rosji, RPA, Kanadzie i w Polsce.

Produkty Caterpillara  pomogły w realizacji projektów infrastrukturalnych, które stworzyły nasz nowoczesny świat.

Budowa dróg, mostów, zbiegów i portów morskich to istotne elementy naszego nowoczesnego systemu infrastruktury. Od samego początku produkty CAT pomagały wspierać niektóre z największych projektów infrastrukturalnych na świecie.

Mała i duża maszyna gąsienicowa CAT
Porównanie przeszłości do teraźniejszości. Widać różnicę, prawda? (fot. Caterpillar.com)

Maszyny Caterpillar były wykorzystywane, by pomóc w dostarczaniu wody do miast, budując systemy transportu wodnego, takie jak akwedukt LA. Zbudowały niezliczone kilometry dróg, takich jak system międzystanowy USA i autostrada Bagdad, aby umożliwić szybszy przepływ ludzi i produktów. W ich zasługach leży również Kanał Panamski, aby przyspieszyć transport towarów i ładunków w transporcie morskim. Zapora Hoovera, jeden z najwspanialszych cudów inżynierii świata, to również dzieło maszyn CAT oraz ich operatorów. Agregaty Caterpillar pomogły nawet zasilić misję Apollo 11 na Księżyc.

Choć na rynku działa już przeszło 100 lat, Caterpilar cały czas jest jedną z chętniej stosowanych marek, zjednując sobie kolejnych fanów na całym świecie.

secretcats.pl - tworzenie stron internetowych Regulamin promocji