Co trzeba wiedzieć o rozdzielaczach hydraulicznych?

Co trzeba wiedzieć o rozdzielaczach hydraulicznych?

Bez rozdzielacza hydraulicznego nie może istnieć żadna instalacja hydrauliczna. Brzmi logicznie, jednak zdarza się, że pomijamy dbanie o tę część, co jest dużym błędem oraz krzywdą wyrządzaną maszynie budowlanej. Czym jest rozdzielacz hydrauliczny? Jaką spełnia funkcję w maszynie? Jakie mamy rodzaje rozdzielaczy hydraulicznych?

Rozdzielacz hydrauliczny to zawór, który steruje kierunkiem ruchu cieczy, która znajduje się w danym układzie. Co za tym idzie, taki rozdzielacz chroni pompę hydrauliczną przed przeciążeniem. Daje on również  możliwość sterowania położeniem pompy w układzie hydraulicznym.

Rozdzielacz hydrauliczny  – czemu służy?

Jak już mówiliśmy, rozdzielacze hydrauliczne służą do ustalenia kierunku przepływu cieczy w układzie hydraulicznym. Zwykle elementy te montuje się między elementem zasilającym (pompa) a odbiornikiem (silnik). Połączenia wytwarzamy dzięki przewodom hydraulicznym i elementom złącznym.

silnik maszyny

Rodzaje rozdzielaczy hydraulicznych

W maszynach budowlanych najczęściej występują dwa rozdzielacze: przedni (trzysekcyjny) i tylni (siedmio- lub ośmiosekcyjny). A jeśli chodzi o ich rodzaje, możemy wymienić trzy podstawowe:

  • Gniazdowe
  • Suwakowe
  • Iskrobezpieczne

Rozdzielacz gniazdowy, inaczej zwany grzybkowym lub zaworowym, reguluje przepływ cieczy dzięki kulce, która pod naciskiem sprężyn otwiera lub zamyka trasę przepływu. Dzięki temu uzyskujemy dużą szczelność i brak przecieków. Używając rozdzielacza gniazdowego, nie musimy instalować dodatkowych zaworów zwrotnych. Można korzystać z nich w zabudowie płytowej.

pomarańczowa koparka gąsienicowa
Trzy główne rodzaje rozdzielacza hydraulicznego  to rozdzielacz gniazdowy, suwakowy oraz iskrobezpieczny (fot. Unsplash)

Rozdzielacz suwakowy, jak nietrudno się domyślić, wyposażony jest w  suwak. Można nim kierować elektrycznie lub mechanicznie w wewnętrznym ogniwie cylindra. Zmieniając położenia suwaka, możemy kierować cieczą po takim torze, jakiego oczekujemy. Jednocześnie zamykamy dopływ w inną stronę.

Rozdzielacz iskrobezpieczny ma za to zainstalowany specjalny tłoczek w otworze korpusu. Jego ruch następuje w momencie podania napięcia na cewkę. Tłoczek wraca na swoje miejsce dzięki sprężynie. W przypadku tego rodzaju rozdzielacza możemy dowolnie ustawić cewkę w stosunku do elektromagnesu czy tulei. Rozdzielacz iskrobezpieczny sprawdzi się w maszynach pracujących w miejscach, gdzie występuje zagrożenie wybuchem.

samochód ciężarowy i zburzony budynek
Rozdzielacz iskrobezpieczny sprawdzi się w niebezpiecznych warunkach pracy (fot. Pixabay)

Rozdzielacz hydrauliczny – zastosowanie

Rozdzielacze hydrauliczne stosowane są w maszynach rolniczych, maszynach budowlanych, przemyśle ciężkim, a także górnictwie (szczególnie rozdzielacze iskrobezpieczne). Dzięki rozdzielaczowi hydraulicznemu możemy odciążyć pompę w trakcie przerw technologicznych czy też ustalenie jej dowolnego położenia.

Rozdzielacze mogą także spełniać rolę prostych sterowników, czyli  służą do uruchamiania i zatrzymywania silnika lub siłownika pneumatycznego.

Kupno rozdzielacza hydraulicznego

Kupując nowy rozdzielacz hydrauliczny, należy zwrócić uwagę na jego markę. Musi ona być kompatybilna z naszą maszyną. Nie warto też kupować sprzętu nieznanej marki z niewiadomego pochodzenia. O wiele lepiej sprawdzą się sprawdzone, markowe produkty, kupowane u zaprzyjaźnionego sprzedawcy.

Dlatego polecamy zakupy w ATL Części do Maszyn Budowlanych. Zakupy u nas to gwarancja najwyższej jakości, dopasowania części do maszyny oraz szybkiej dostawy na terenie całego kraju. Zapraszamy!

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Tak, zgadzam się