KOPARKO-ŁADOWARKA – LEPSZA WERSJA KOPARKI?

KOPARKO-ŁADOWARKA – LEPSZA WERSJA KOPARKI?

Koparka, choć jest najpopularniejszą maszyną na placu budowy, występuje w wielu odsłonach i wariantach. Ostatnio porównywaliśmy ją z jej mniejszą odpowiedniczką – minikoparką. Tym razem natomiast chcielibyśmy przedstawić podobieństwa i różnice w odniesieniu do koparko-ładowarki. Bo choć mogłoby się wydawać, że (chociażby z racji nazwy) jest między nimi wiele podobieństw, to jednak koparka i koparko-ładowarka posiadają także wiele cech odrębnych.

Koparko-ładowarka – co to za maszyna?

Jest to pojazd, który łączy cechy oraz funkcjonalność zarówno koparki, jak i ładowarki. Z tego względu chyba śmiało można stwierdzić, że koparko-ładowarka jest najbardziej uniwersalną maszyną na budowie.

Najczęściej spotykane są koparko-ładowarki na konstrukcji traktora o napędzie kołowym. Układ ładowarki wraz z łyżką umieszczony jest z przodu maszyny, natomiast elementy koparki znajdują się z tyłu. Dzięki obrotowemu fotelowi w kabinie, operator bez problemu może wykonywać różne prace bez konieczności zmieniania maszyny. Dodatkowym usprawnieniem pracy jest także możliwość wymiany osprzętu (np. lemiesz do odśnieżania, widły paletowe czy frezarka). Dzięki temu koparko-ładowarka staje się maszyną bardzo uniwersalną i odpowiednią do wielu różnych zadań.


koparko-ładowarka
Koparko-ładowarka to maszyna o wszechstronnym zastosowaniu. (fot. Canva)

Czy koparko-ładowarka jest lepsza od koparki?

Odpowiedź dla wielu z Was zapewne nie będzie zaskakująca, ponieważ – to zależy. Istotnych jest bowiem wiele czynników, takich jak np. warunki terenowe, zakres prac czy konieczność wykonywania wielu różnych następujących po sobie czynności. Na dużym placu budowy, gdzie wykonywane są głębokie wykopy fundamentowe, lepiej sprawdzi się klasyczna koparka, najlepiej na napędzie gąsienicowym. Jest ona większą maszyną niż koparko-ładowarka, ma także większą moc, osprzęt oraz zasięg ze względu na długość ramienia. Koparko-ładowarka to maszyna bardziej wszechstronna ze względu na wielość zadań, które może wykonać. Jednak ze względu na wielkość i moc, do cięższych i głębszych prac lepiej zdecydować się na klasyczną koparkę.


koparka gąsienicowa na placu budowy
Klasyczna koparka gąsienicowa to niezastąpiona maszyna na dużym placu budowy. (fot. Canva)

Uprawnienia do prowadzenia maszyn

Aby móc pracować jako operator maszyny budowlanej, konieczne są zrobione wcześniej uprawnienia. Co ważne, dla każdej maszyny przewidziany jest odrębny kurs i nadawane są odrębne uprawnienia. Dotyczy to nawet tak podobnych do siebie maszyn jak koparka i koparko-ładowarka. Co prawda, możliwa jest praca na koparce oraz ładowarce przez osobę posiadającą uprawnienia na koparko-ładowarkę, jednak z pewnymi ograniczeniami. Watro mieć to także na uwadze przy zakupie nowego sprzętu budowlanego.


operator obserwuje pracę koparki
Do pracy jako operator np. koparki lub koparko-ładowarki potrzebne są specjalne uprawnienia. (fot. Canva)

Jak zawsze, przy wyborze maszyny budowlanej, najważniejsze są indywidualne potrzeby. Dlatego, choć koparko-ładowarka to kusząca opcja ze względu na wielość zadań, które może wykonać, to w niektórych wypadkach warto pozostać jednak wiernym klasycznej dużej koparce.

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Tak, zgadzam się