Pompa hydrauliczna – działanie, zastosowanie, funkcjonalność

Pompa hydrauliczna – działanie, zastosowanie, funkcjonalność

Układ hydrauliczny maszyny budowlanej to szerokie zagadnienie. Aby w ogóle mówić o hydraulice koparki czy ładowarki, należy najpierw wspomnieć o pompie hydraulicznej. To ona jest sercem całego układu, a jej działanie ma znaczący wpływ na bezpieczeństwo i wydajność prac. Jak funkcjonują układy hydrauliki siłowej? Jaka jest w nich rola pompy hydraulicznej?

Układy hydrauliczne opierają swą pracę na czerpaniu energii z cieczy. Najczęściej jest to specjalny olej hydrauliczny. Rekomendujemy korzystanie z tego samego rodzaju oleju, dedykowanego do naszej maszyny, oraz regularną jego wymianę.

oka oleju na pomarańczowo-zielonym tle
Układ hydrauliczny czerpie energię mechaniczną z cieczy, np. oleju (fot. Unsplash)

Za przemieszczanie tej cieczy po całym układzie odpowiada właśnie pompa hydrauliczna. Dzieje się tak dzięki systemowi zaworów. To one kierują ciecz do silnika hydraulicznego lub siłownika. Całość napędzana jest przez silnik. Pompa w tym całym układzie dba natomiast o prawidłowe ciśnienie oraz przepływ cieczy. Innymi słowy – dzięki pompie oraz odpowiednio wysokiemu ciśnieniu możemy wytworzyć z oleju energię mechaniczną potrzebną do pracy maszyny.

Pompy hydrauliczne – rodzaje

Wyróżniamy dwa rodzaje pomp, które stosuje się w maszynach budowlanych najczęściej. Są to pompy zębate oraz pompy łopatkowe. Proste w budowie, co wpływa pozytywnie na ich niską awaryjność. Działają one ze stałą wydajnością, co również nie pozostaje bez znaczenia, jeśli zależy nam na długiej pracy naszego sprzętu.

W pompie zębatej działanie oparte jest na dwóch wirujących kołach zębatych, które generują przepływ. Koła te łączą się z wałami: napędowym i napędzanym. Pompy łopatkowe natomiast zamiast wirujących kół są wyposażone w łopatki, które mają za zadanie zgarniać ciecz z komory ssawnej w momencie obracania wirnika.

Jeśli potrzebujemy zmiennej wydajności, lepiej sprawdzą się pompy tłokowe. Tam elementem zmieniającym objętość komory pompy jest tłok poruszający się w cylindrze. W przypadku pompy tłokowej istnieje możliwość zmiany pochylenia tarczy zawiadującej położeniem tłoków, dzięki czemu mamy wpływ na parametry pracy.

mechanizm kół zębatych
Podstawowe rodzaje pomp hydraulicznych to pompy zębate, łopatkowe oraz tłokowe (fot. Unsplash)

Pompy hydrauliczne – zastosowanie

W zależności od rodzaju maszyny możemy spotkać się z różnymi typami pomp. Dzięki pompie hydraulicznej możemy obracać nadwoziem koparki oraz przemieszczać się z pomocą maszyny. Może ona także sterować systemami pomocniczymi takimi jak choćby zawieszenie, a dzięki siłownikom wpływają na pracę elementów ramienia koparki.

Pompa hydrauliczna to rzecz niezbędna w dzisiejszych czasach. Bez niej przemysł nie dałby sobie rady. Ich uniwersalność sprawia, że są one wykorzystywane w różnego rodzaju maszynach oraz gałęziach przemysłu. Spotkamy je np. w przemyśle papierniczym, spożywczym, chemicznym, farmaceutycznym, samochodowym, elektronicznym oraz w wielu maszynach budowlanych. Jeśli nasz sprzęt wyposażony jest w pompę hydrauliczną, konieczna jest dbałość o jej działanie – odpowiednia eksploatacja oraz serwisowanie wydłuży jej żywotność. Tak samo istotne jest zainwestowanie w oryginalną pompę wysokiej jakości. Zaufany producent to gwarancja sprawnego działania.

panel sterowania maszyny budowlanej
Pompa hydrauliczna przyczynia się do prawidłowej pracy elementów ramienia koparki (fot. Unsplash)

Pompy hydrauliczne – gdzie kupić?

Zarówno pompy hydrauliczne jak i pozostałe elementy układu hydraulicznego znajdą Państwo w ATL Części do Maszyn Budowlanych. Prowadzimy sprzedaż oryginalnych części do maszyn takich jak: Atlas, Fermec, Terex, Schaeff i innych. Wszelkie informacje można uzyskać, kontaktując się z naszymi specjalistami: https://atl-czesci.pl/

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Tak, zgadzam się