Choć cena używanej maszyny jest o wiele niższa niż nowej, jako sprzedający możemy zadbać o to, aby wartość maszyny była możliwie jak najwyższa, a kupujący usatysfakcjonowany zakupem maszyny budowlanej w idealnym stanie. Wcześniejszy serwis maszyn budowlanych, czyli naprawa i wymiana części oraz zadbanie o ich ogólną prezentację są w stanie zupełnie odmienić oblicze eksploatowanej wcześniej koparki czy walca.
Kto najchętniej kupuje maszyny używane?
Zakup nowej koparki, koparko-ładowarki czy walca to koszt nawet kilkuset tysięcy złotych. Z tego względu odsprzedaż używanych maszyn budowlanych to powszechne zjawisko, które cieszy się dużą popularnością wśród klientów, którzy nie chcą wydawać tak dużej kwoty na sprzęt. Są to przeważnie małe i średnie przedsiębiorstwa, które relatywnie niewielkim kosztem chcą rozbudować flotę, poszerzyć ofertę, zakres prac czy wydajność.
Pierwsze wrażenie ma znaczenie!
Większość z nas to wzrokowcy. Dlatego warto postarać się, aby przy prezentacji dla potencjalnych nabywców nasze maszyny wyglądały dobrze. Nawet mimo świadomości, że wygląd to kwestia drugorzędna przy użytkowaniu. Dlatego warto zadbać o naprawę zewnętrznych części do maszyn budowlanych. Należy je nie tylko dokładnie umyć oraz naprawić ewentualne zagniecenia czy mocniejsze uszkodzenia lakieru. Zapewni to lepsze pierwsze wrażenie, które według psychologów sprzedaży jest często kluczowe przy podejmowaniu decyzji.
Kabina – czyste i komfortowe centrum dowodzenia
Dla operatora maszyny bardzo ważnym elementem jest kabina, w której spędza zdecydowaną większość czasu pracy. Dlatego przed sprzedażą warto ją dokładnie umyć i usunąć wszelkie zabrudzenia, na które była narażona podczas użytkowania. Należy także sprawdzić czy wszystkie przyciski, przełączniki czy nawet mechanizm regulacji fotela są sprawne. W przypadku awarii warto naprawić zlokalizowane usterki.
Serwis i wymiana części do maszyn budowlanych – tak czy nie?
To jedno z najbardziej nurtujących zagadnień, przed którym stają sprzedający. Opinie są podzielone. Naszym zdaniem jednak naprawa i wymiana części do maszyn budowlanych ostatecznie opłaca się bardziej, choć wiąże się często z niemałymi kosztami związanymi np. z wymianą części. Warto jednak je ponieść, ponieważ kupujący przeważnie oczekują od zakupionej maszyny gotowości do pracy oraz braku dodatkowych kosztów. W przypadku maszyny z usterkami, potencjalny klient musi dodatkowo kalkulować opłacalność decyzji o zakupie oraz brać na swoje barki naprawę. A to często zniechęca do kupna.
Gwarancja jakości od sprzedającego, czyli książeczka serwisowa
Używane maszyny w momencie sprzedaży zazwyczaj nie posiadają już gwarancji producenta. Jednak regularnie i starannie prowadzona książeczka serwisowa stanowi dowód przeprowadzonych napraw i okresowych przeglądów. To dla kupującego stanowi zaś potwierdzenie dobrego stanu technicznego maszyny budowlanej. Dla nas natomiast jest mocną kartą przetargową przy ustalaniu ceny i ewentualnych negocjacjach.
Jak widać powyżej – podniesienie wartości sprzedawanej maszyny budowlanej jest możliwe. I choć trzeba włożyć w to trochę pracy i funduszy, to finalnie warto się pokusić o wykonanie tych kilku kroków.