Dziś na warsztat bierzemy określenie „koparka jednonaczyniowa”. Skąd wzięła się ta nazwa, czym cechuje się koparka jednonaczyniowa i gdzie znajdzie swoje zastosowanie? Jakie są rodzaje koparek jednonaczyniowych? Zapraszamy do przeczytania naszego artykułu.
Koparka jednonaczyniowa
Jak sama nazwa wskazuje, koparka jednonaczyniowa najczęściej posiada… jedno naczynie. Maszyna taka cechuje się pracą w trybie przerywanym. Znaczy to tyle, że koparka między dwoma wykopami musi wykonać jeszcze kilka pośrednich kroków.
Najpierw wykopuje, unosi naczynie, transportuje piach lub inny materiał, opróżnia naczynie, wraca w poprzednie miejsce i dopiero wtedy może dokonać kolejnego wykopu.
Koparka jednonaczyniowa jest urządzeniem do robót ziemnych, które zostało wyposażone w wysięgnik. Na końcu tego wysięgnika znajduje się właśnie naczynie – łyżka lub w miarę potrzeby inny osprzęt, na przykład chwytak.
Taka maszyna przydaje się, gdy chcemy oddzielić urobek od gruntu, a potem przenieść go w inne miejsce.
Podział koparek jednonaczyniowych
Pod nazwą „koparka jednonaczyniowa” kryją się różne maszyny budowlane tego rodzaju. Możemy pokusić się o kilka rozróżnień.
Ze względu na rozmiary prac, które przeprowadzamy maszynami, rozróżniamy: minikoparki, a także koparki małe, średnie oraz bardzo dużo. Jeśli będziemy rozróżniać w oparciu o napęd osprzętu, mamy do czynienia z maszynami hydraulicznymi oraz mechanicznymi.
Wyróżniamy również koparki ze względu na rodzaj podwozia: mamy tu klasyczne koparki gąsienicowe, kołowe, ale także torowe, pontonowe czy ciągnikowe. Ze względu na rodzaj nadwozia z kolei możemy wyróżnić koparki nieobrotowe, niepełnoobrotowe, obrotowe oraz pełnoobrotowe.
Źródło napędu również ma znaczenie! Biorąc pod uwagę ten wyróżnik, mamy maszyny: parowe (których już oczywiście nie stosujemy), spalinowe, spalinowo-elektryczne oraz elektryczne.
Gdzie stosuje się koparki jednonaczyniowe?
Koparki jednonaczyniowe świetnie sprawdzą się na placach budowy, przy pracach ziemnych, na drodze, w górnictwie… Czyli wszędzie tam, gdzie trzeba kopać i przenosić materiał z miejsca na miejsce. Dużą ich zaletą jest uniwersalność, a także szybkość załadunku.
Czym jest koparka wielonaczyniowa?
Dla pełnego wyjaśnienia tematu warto wspomnieć również o koparkach wielonaczyniowych. I znów, idąc za nazwą – maszyny te posiadają więcej niż jedno naczynie. Poza tym pracują one w trybie ciągłym, czyli między wykopami nie ma żadnych ruchów pośrednich.
Maszyna może wykorzystywać jedno naczynie do ciągłego kopania, a w tym samym czasie podaje wykopany materiał do kolejnego naczynia. Koparki wielonaczyniowe najczęściej stosuje się w górnictwie.