Czym różni się koparka od koparko-ładowarki?

Czym różni się koparka od koparko-ładowarki?

Człowiek, który jedyną styczność z maszynami budowlanymi ma, przechodząc obok placu budowy, każdą z nich nazwie – koparka. I nie ma się co dziwić, wszak wszystkie (oczywiście te „duże”, bo już np. młoty hydrauliczne nie pozostawiają złudzeń) są do siebie podobne. Okazuje się, że jedynie na pierwszy rzut oka. Czym więc różni się koparka od koparko-ładowarki? Czy różnice są bardzo istotne? Czy koparka zawsze musi… kopać?

Wiemy już, że nie każda maszyna budowlana to koparka. Możemy wymienić na pewno koparki, koparko-ładowarki, ładowarki oraz spycharki. Tymi ostatnimi zajmiemy się innym razem. Dziś najbardziej interesują nas koparki oraz koparko-ładowarki.

Czym jest koparka?

Koparka jest pojazdem kołowym lub gąsienicowym, który powszechnie wykorzystuje się na placach budowy, do robót ziemnych i wszędzie tam, gdzie trzeba coś wykopać. Kiedy będzie wyposażona w koła, a kiedy w gąsienice? Na ten temat pisaliśmy w osobnym tekście.

Koparka gąsienicowa
Koparka może być wyposażona w gąsienice

Charakterystyczną cechą koparki jest wysięgnik, na którego końcu montuje się łyżkę do kopania. Ale niekoniecznie, wbrew nazwie maszyny, musi być to łyżka. Jako że koparka dysponuje tylko tym jednym wysięgnikiem, pomyślano, by uczynić maszynę nieco bardziej wszechstronną. Dlatego można zamiast łyżki zamontować choćby rozdrabniacz, chwytak, młot wyburzeniowy czy frezarkę, a i rodzajów łyżek jest cała masa.

Czym jest koparko-ładowarka?

Jak nietrudno się domyślić, koparko-ładowarka  to hybryda dwóch różnych urządzeń – koparki oraz ładowarki. Co różni ją od poczciwej koparki? Ma ona już nie jeden, ale dwa wysięgniki, z czego na końcu tego drugiego znajduje się druga łyżka. Najczęściej jest ona większa od łyżki „głównej”.

Koparko-ładowarka
Koparko-ładowarka jest wyposażona w dwie łyżki

Koparko-ładowarka zwykle jest też osadzona na kołach, rzadziej spotykamy koparko-ładowarki gąsienicowe. Jest to chyba najbardziej uniwersalna maszyna budowlana. Niezastąpiona przy pracach drogowych, do budowy chodników, do załadunku oraz w pracach komunalnych.

A co z ładowarkami?

Jest też trzecia grupa maszyn, o których już wspomnieliśmy – to ładowarki. Są to maszyny, która służy głównie do załadunku oraz transportu, np. piachu, gruzu, żwiru albo innych materiałów budowlanych. Z przodu na dole mają zamontowaną specjalną łyżkę, która działa na zasadzie szufelki, zgarniając i ładując materiał. I w tym wypadku łyżkę możemy wymienić – np. na widły lub miotłę.  Ładowarka może poruszać się na kołach lub na gąsienicach.

Ładowarka transportuje piach
Ładowarki przydają się podczas załadunku i transportu piachu, gruzu czy materiałów budowlanych

Czym więc różni ładowarkę od koparki? Koparka nie potrzebuje poruszać się podczas wykopów, natomiast ładowarka będzie raczej nabierać materiał, jednocześnie poruszając się.

A po części do koparek, koparko-ładowarek, ładowarek oraz innych maszyn budowlanych zapraszamy do ATL. Konkurencyjne ceny i szybka dostawa we wskazane miejsce to my!

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Tak, zgadzam się