Łożyska – uszkodzenia i konserwacja

Łożyska – uszkodzenia i konserwacja

Łożysko to część maszyny, która odpowiada za obrót danego elementu wokół swej osi, co przekłada się na mobilność maszyny. Jednocześnie rozkłada ono równomiernie obciążenia, aby zapobiec tarciom. Jak widać, bez łożysk nie zajedziemy daleko – i to dosłownie. Warto więc przyjrzeć się tematowi bliżej. Z jakimi uszkodzeniami łożyska możemy się spotkać? Jak konserwować łożyska?

Najczęstsze uszkodzenia łożysk

Uszkodzenia łożyska mogą wynikać z różnych okoliczności. Jak nietrudno się domyślić, te małe problemy, które zwykle bagatelizujemy, mogą zebrać się jak śnieżna kula w znaczącą awarię, która przeszkodzi nam w pracy.

Nie należy więc zwlekać z naprawami łożysk i nie warto zapominać również o prawidłowej konserwacji, by jak najbardziej przedłużyć żywotność części. Gdy naszym oczom ukażą się liczne pęknięcia czy łuszczenie, będzie już raczej za późno.

Mechanizm
Małe problemy, które zwykle bagatelizujemy, prowadzą do większych uszkodzeń

Takie uszkodzenia najczęściej wynikają ze zbyt dużego luzu wewnątrz łożyska, a także z nadmiernego tarcza czy niechcianych drgań.  Jako jedno z częściej pojawiających się uszkodzeń nasi klienci wskazują blokowanie łożyska.

Problem ten łatwo wychwycić, gdyż mamy wtedy do czynienia ze stałym i odczuwalnym wzrostem temperatury. Łożysko może też wtedy zmienić swą barwę. Najczęściej problem ten dotyka maszyny, w których łożyskach jest zbyt mało luzu. Takie łożysko może się zablokować, gdy jest niewłaściwie nasmarowane, smaru jest za mało lub został on źle dobrany.

Kolejna usterka to tak zwana korozja elektrolityczna. Objawia się ona nierównościami oraz rowkami, które zobaczymy na bieżniach. Klasyczna rdza oczywiście również się pojawia – najczęściej wtedy, gdy źle przechowujemy łożyska, narażając je na działanie deszczu czy promieni słonecznych, a także gdy dotykamy łożyska gołymi rękami.

Zardzewiała kłódka i łańcuch
Rdza nie jest sprzymierzeńcem łożysk

Oczywiście nasze łożyska mogą spotkać również typowe uszkodzenia mechaniczne – wgniecenia, otarcia. Dlatego istotną kwestią jest odpowiednie przechowywanie oraz montaż łożysk.

Jak zapobiegać uszkodzeniom?

Aby zapobiec uszkodzeniom łożysk, trzeba zwracać na nie uwagę już na etapie montażu. Zadbajmy o osadzenia wału i oprawy. Dokonajmy sprawdzenia jeszcze przed montażem, czy łożysko jest w dobrym stanie. Zadbajmy o odpowiedni stopień luzu w łożyskach, a także by na łożyskach nie pojawiała się korozja.

Ogień
Zwracajmy uwagę, by nie doprowadzać łożysk do zbyt wysokiej temperatury

Regularnie zwracajmy uwagę, by nie doprowadzać do zbyt wysokiej temperatury, bo wpłynie ona na obniżenie wytrzymałości części. Na wydłużenie żywotności łożysk wpłynie też utrzymywanie stałych parametrów, właściwych dla danej maszyny.

Konserwacja

Ważne jest, by konserwować łożyska regularnie, tak często, jak wymaga tego ta konkretna maszyna, bo jest to zależne od tego, z jakim natężeniem się jej używa.

Zanim przystąpimy do konserwacji, sprawdźmy pracę łożysk w najłatwiejszy możliwy sposób – słuchając, jak pracuje, sprawdzając poziom smaru i kontrolując temperaturę. Następnie wyczyśćmy elementy węzła łożyskowego. Dbajmy o czystość zarówno łożysk, jak i pozostałych mechanizmów w maszynie. Nie dotykajmy łożysk bezpośrednio gołymi rękami – lepszym wyjściem będzie założenie rękawic ochronnych.

Łożyska oraz inne części do maszyn budowlanych kupią Państwo w ATL Części do Maszyn Budowlanych. Zapraszamy do kontaktu telefonicznego – chętnie przedstawimy ofertę cenową na wybrane części.

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Tak, zgadzam się