Co musimy regularnie wymieniać w maszynie budowlanej?

Co musimy regularnie wymieniać w maszynie budowlanej?

Intensywna eksploatacja maszyn budowlanych i bagatelizowanie potrzeb tych maszyn to dwa najczęstsze powody różnych awarii. Jeśli regularnie sprawdzamy, czy z nasza koparką lub ładowarką wszystko gra, możemy uniknąć większych problemów, a tym samym – nieprzewidzianych wydatków.

W każdej maszynie jest kilka elementów, na które szczególnie należy zwrócić uwagę. O jakich częściach mowa?

Części do maszyn budowlanych – co zużywa się najszybciej?

Przede wszystkim zwróćmy uwagę na wszystko, co jest na zewnątrz i ma bezpośredni kontakt z otoczeniem. Będą to gąsienice gumowe, opony, błotniki kół, szyby, obudowy, a także łyżki i zęby koparek. Dzieje się tak z powodu największego obciążenia oraz ciągłej styczności z materiałami, które mogą tym częściom zaszkodzić.

najazd aluminiowy i minikoparka gąsienicowa
Gąsienice gumowe to jeden z szybciej zużywających się elementów w maszynie budowlanej (fot. materiały producenta)

Niejednokrotnie spotykaliśmy się z sytuacjami gąsienic zniszczonych od drobnych kamieni, zgniecionej obudowy czy stłuczonej przez kamienie lub gałąź drzewa szyby. To bardzo powszechne zniszczenia i lepiej regularnie przyglądać się tym elementom, by wyłapać ten moment, gdy możliwa jest jeszcze naprawa, a nie wymiana.

Warto również przyglądać się stanowi drążków kierowniczych i wału napędowego. Układ jazdy jest jednym z najbardziej obciążonych układów maszyny. Gdy pracuje ona nieprzerwanie od wielu godzin, łatwo o awarię.

Części eksploatacyjne w maszynach budowlanych

Częściami, na które również powinniśmy zwrócić uwagę, są filtry. Nie są one aż tak narażone na zniszczenie, ale należy regularnie sprawdzać, czy spełniają one w ogóle jeszcze swoją rolę. Zużyte filtry mogą poważnie zaszkodzić naszej maszynie, dlatego warto mieć ten temat pod kontrolą. To samo dotyczy wymiany olejów czy innych płynów.

filtry do maszyny budowlanej
Zestaw filtrów pasujących do maszyn Atlas

Na uwagę zasługują również różnego rodzaju uszczelki. To małe części, ale niezwykle ważne. Nie są szczególnie drogie, a ich regularna wymiana może nam uratować maszynę, dlatego zawsze polecamy mieć pod ręką zestaw naprawczy lub kilka uszczelek, wedle potrzeb.

uszczelniacz
Uszczelniacz kolumny obrotu do maszyn Atlas

Zaglądajmy również do innych mocno eksploatowanych części – sworzni, tulejek, linek, szpilek do kół czy ślizgów. Pisaliśmy już o tym w jednym z wcześniejszych tekstów. Wszystkie te części, filtry oraz gąsienice mamy w ATL w atrakcyjnych cenach. Zapraszamy!

Regularna wymiana części – po co?

Każdy właściciel maszyny budowlanej wie, ile zainwestował w swoją flotę. Zaniedbywanie regularnych przeglądów oraz wymiany części, gdy maszyna tego potrzebuje, mija się więc z celem. Ignorowanie sygnałów wysyłanych przez naszą koparkę czy ładowarkę to proszenie się o dodatkowe koszty. Jak to mówią – oszczędzając na jakości płacimy podwójnie.

Na co zwrócić uwagę podczas przeglądu? Zacznijmy od najprostszych czynności takich jak nasłuchiwanie. Jeśli dźwięk uruchomionego silnika budzi nasze wątpliwości, jest to znak, że może on wymagać serwisu świec zapłonowych. W takim wypadku operator będzie też odczuwał niemiłe szarpanie, a kierowanie maszyną będzie po prostu niekomfortowe. Jeśli nie jesteśmy w stanie odpalić maszyny – cóż, to już chyba mówi o awarii samo za siebie.

Silnik
Dźwięk i praca silnika dużo mówią o ogólnym stanie maszyny budowlanej

W drugiej kolejności sprawdzamy wszelkie linki – hamulca, gazu, sprzęgła, a także pasek klinowy. Tak jak pisaliśmy, są to elementy niezwykle wrażliwe, łatwo o ich przeciążenie czy zerwanie.

Następnie przechodzimy do elementów, o których wspominaliśmy na początku – gąsienic, obudowy, szyb, błotników. Łatwo ulegają one uszkodzeniom przez złe warunki atmosferyczne, wszelkiego rodzaju pyły czy kamienie.

Warto także regularnie sprawdzać instalację elektryczną, filtry i poziom oleju. I to wszystko, to jest absolutne minimum, jeśli chcemy, by maszyna nie była skazana na długotrwałe (oraz drogie) „leczenie”. Tak niewiele, a tak często zapominamy o tych kilku częściach.

W razie konieczności wymiany którejś z powyższych części do maszyn budowlanych, zapraszamy do ATL. U nas otrzymają Państwo części oryginalne, a także wysokiej jakości odpowiedniki techniczne, które na pewno spełnią Państwa wymagania.

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Tak, zgadzam się