Czym są i jak działają koparki?

Czym są i jak działają koparki?

Koparki są jednymi z popularniejszych maszyn budowlanych, które rozpozna nawet laik. Bez nich nie odbędą się żadne wykopy czy roboty ziemne. Ich budowa może przypominać rękę człowieka, która ugina się w stawach: nadgarstku, stawie łokciowym i stawie ramiennym, a mięśnie przybierają rolę siłownika, który umożliwia zginanie i chwytanie.

Znakiem rozpoznawczym koparki jest wysięgnik oraz ramię zakończone łyżką do nabierania materiałów (np. piasku). Ruchy ramienia umożliwiają siłowniki wysięgnika. Samo ramię sterowane jest przez operatora koparki.

Wyróżniamy dwa podstawowe typy koparek

Ze względu na rodzaj podwozia i układu jezdnego wyróżniamy koparki gąsienicowe oraz koparki kołowe.

Koparki gąsienicowe posiadają podwozie gąsienicowe, natomiast kołowe zostały wyposażone w dwie osie i cztery koła, na których się poruszają. To jest ich główna różnica, która warunkuje, jak i gdzie maszyny będą użytkowane.

koparka gąsienicowa na placu budowy
Koparka gąsienicowa to jeden z dwóch rodzajów koparek.

Podstawowa budowa koparki

Koparki to maszyny pracujące w trudnych warunkach i zawsze trzeba brać to pod uwagę. Poruszanie się po nierównej czy grząskiej nawierzchni jest zadaniem mocno eksploatującym, dlatego wiele elementów i podzespołów trzeba w nich regularnie wymieniać. Nie jest to sytuacja nadzwyczajna, więc nie należy się nią martwić. Polecamy jednak robienie regularnych przeglądów. Wszelkie zaniedbania mogą zwrócić się przeciwko nam w najmniej dogodnym momencie, nie warto ryzykować.

Do elementów, które narażone są na największe zużycie należą między innymi:

  • łyżka koparki i lemiesze – podlegają ścieraniu podczas kontaktu z podłożem lub innym sypkim materiałem, który jest nabierany. Lemiesze osadzone na łyżce koparki muszą być wykonane z utwardzonej stali.

  • koła napędowe – koła w podwoziach gąsienicowych, które przekazują napęd z silnika na układ gąsienicowy. Pracują w trudnych warunkach i podlegają działaniu orgomnej siły. One także muszą być wykonane z utwardzanej stali, aby były odporne na pękanie czy ścieranie.

  • płytki jezdne – płytki ze stali, które pokrywają gąsienicę od zewnątrz. To one bezpośrednio stykają się z podłożem, po którym porusza się koparka, dlatego cała jej masa spoczywa właśnie na nich. Z tego powodu są to również elementy, które często się wymienia

Wszelkie części zamienne – zarówno oryginalne jak i tańsze zamienniki – znajdą Państwo w ofercie ATL Części do Maszyn Budowlanych. Gwarantujemy konkurencyjne ceny oraz szybką dostawę na miejsce budowy.

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Tak, zgadzam się