Lato na placu budowy – o czym warto pamiętać?

Lato na placu budowy – o czym warto pamiętać?

Lato to najgorętszy (dosłownie i w przenośni!) sezon na placu budowy. Prace na nich bywają w tym czasie naprawdę intensywne i potrafią trwać nawet po kilkanaście godzin na dobę. Skutkuje to bardzo intensywną eksploatacją maszyny, w dodatku często w wysokich temperaturach i dużym nasłonecznieniu.

Z tych względów warto zwracać uwagę na kilka istotnych elementów, które mogą poprawić jakość i komfort pracy maszyny, a także zapobiec niechcianym awariom.

Regularne sprawdzaj i uzupełniaj poziom płynów

Ich prawidłowy poziom warto sprawdzać oczywiście niezależnie od pory roku. Latem jednak szczególnie ważne jest, aby na właściwym poziomie utrzymywać płyn chłodniczy, który odpowiada za chłodzenie silnika. Ważny jest także poziom i stan oleju hydraulicznego, który w przypadku przegrzania może powodować poważne uszkodzenia hydromotoru.

Olej hydrauliczny w maszynie budowlanej
Odpowiedni poziom olejów w maszynie budowlanej to jeden z warunków jej sprawnej i wydajnej pracy.

Dbaj o czystość maszyny i usuwaj nadmierne zabrudzenia

Maszyna podczas intensywnej pracy narażona jest na duże zakurzenie i zanieczyszczenie. Latem, kiedy gleba jest wysuszona, problem staje się jeszcze bardziej odczuwalny. Aby przepływ powietrza w koparce był sprawny, należy regularnie czyścić koparkę z zabrudzeń, kurzu i pyłu. Szczególną uwagę należy zwracać uwagę na chłodnicę, która w przypadku zabrudzenia może prowadzić np. do awarii silnika.

Zadbaj o odpowiednie smarowanie

Szczególnie w upalne dni, przed rozpoczęciem pracy warto sprawdzić poziom smarowania, który zapewnia płynną i sprawną pracę maszyny. Warto przy tym także mieć na uwadze, że niektóre smary robią się rzadkie przy wysokich temperaturach i tracą przez to swoje właściwości. Dlatego warto wybierać produkty odporne na warunki termiczne.

smarowanie maszyny budowlanej
Codziennie przed rozpoczęciem pracy warto sprawdzać stan smarowania w maszynie.

Unikaj nadmiernego nasłonecznienia i wysokich temperatur

Oczywiście zdajemy sobie sprawę, że często jest to niewykonalne, jednak w miarę możliwości warto zaplanować pracę maszyny poza godzinami najwyższych temperatur i największego nasłonecznienia. Będzie to dobre nie tylko dla maszyny, która uniknie narażenia na niekorzystne warunki, ale także dla operatora, którego komfort powinien być także istotnym czynnikiem przy planowaniu pracy. O ile to możliwe, dobrze jeśli maszyna pracuje w cieniu, a po zakończonej pracy przechowywana jest w zacienionym miejscu.

maszyna budowlana na placu budowy
Warto unikać pracy w największym nasłonecznieniu i temperaturze.

Powyższe kroki są nie są ani trudne ani mocno wymagające (oprócz unikania nasłonecznienia i wysokich temperatur, co czasami nie jest możliwe do wykonania). Dzięki nim sprawność maszyny i komfort pracy w miesiącach letnich z pewnością będą utrzymane na wysokim poziomie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Tak, zgadzam się