Historia marki Atlas – kiedy powstała pierwsza koparka?

Historia marki Atlas – kiedy powstała pierwsza koparka?

Marka Atlas to niekwestionowany pionier i mocna pozycja na rynku maszyn budowlanych. W zeszłym roku obchodziła 100-lecie działalności, stwierdziliśmy więc, że to dobry moment, by przybliżyć sylwetkę tego producenta. Tym bardziej, że to właśnie od części do koparek Atlas zaczęła się działalność ATL Części do Maszyn Budowlanych. Zapraszamy do lektury i zapoznania się z kilkoma ciekawymi faktami!

Wyszliśmy z założenia, że po prostu warto poznać lepiej producenta, którego maszyn się używa. A nic nas tak do Atlasa nie zbliży jak trochę historii o tej fascynującej marce.

Początki

Wszystko zaczęło się w 1919 roku, gdy Hinrich Weyhausen założył swoją pierwszą firmę – Hinrich Weyhausen KG z siedzibą w Delmenhorst. Firma początkowo produkowała maszyny i przenośniki rolnicze. Weyhausen odkrył wtedy, że maszyny, których faktycznie potrzebowali jego klienci, nie były ogólnodostępne na rynku. Weyhausen wsłuchał się dokładnie w potrzeby operatorów i sam zajął się budowaniem maszyn – dokładnie według wymagań ludzi, z którymi współpracował na co dzień. Robił to z wielką pasją oraz oddaniem, więc praca zaczęła przynosić pozytywne rezultaty. Hinrich Weyhausen potrzebował nowej oprawy. W 1936 roku powstała marka Atlas, która jednak cały czas podlegała pod pierwotne przedsiębiorstwo.

Zauważył problem w podejściu innych producentów. Skupiali się na technologii oraz udoskonaleniach, ale nie pytali, czy ta konkretna maszyna będzie wspierała cele i pracę użytkowników. Atlas skupił się na korzyściach, jakie daje konkretna maszyna. Na tym, co jest aktualnie potrzebne. Wdrażane rozwiązania udoskonalano wraz z rozwojem technologicznym, aż do dziś. Dlatego właśnie maszyny Atlas zaliczane są do jednych z najbardziej niezawodnych.

Pierwsza koparka

Mimo, że wcześniej marka Atlas produkowała już koparki, pierwsza w pełni hydrauliczna maszyna tego typu powstała dopiero w 1951 roku. Trzeba było poczekać z jej produkcją, ale rozwiązania proponowane przez markę znacznie wyróżniały się od innych producentów. Niezawodne, nowoczesne, innowacyjne – takie były pierwsze koparki Atlas. To one utorowały producentowi drogę do jeszcze szerszej rzeszy odbiorców. Ich niezawodność, stosowana technologia i innowacyjność sprawiły, że w krótkim czasie Atlas stał się liderem na rynku.

koparka Atlas z uniesioną łyżką na tle zachmurzonego nieba
Pierwsza hydrauliczna koparka Atlas powstała w 1951 roku (fot. materiały producenta)

Losy firmy, losy rodziny

Producent konsekwentnie kontynuował rozwój koparek hydraulicznych w kolejnych latach, a w latach 60. ubiegłego wieku zajął wiodącą pozycję na świecie w zakresie budowy koparek hydraulicznych. W 1962 roku około 1000 pracowników pracowało dla firmy w zakładach Vechta, Ganderkesee i Löningen. W 1969 r. zmarł założyciel Hinrich Weyhausen, a jego syn Günter Weyhausen przejął zarządzanie Hinrich Weyhausen KG. Brat Güntera Friedrich założył w 1971 r. niezależną spółkę siostrzaną F. Weyhausen GmbH & Co. KG, z siedzibą główną w Wildeshausen. Tam też powstała fabryka w Westerstede do produkcji ładowarek kołowych i koparko-ładowarek.

W 1986 r. nastąpiła ostateczna zmiana nazwy Hinrich Weyhausen KG na Atlas Weyhausen GmbH. Po 13 latach firma napotkała trudności finansowe i została sprzedana do EDER Handel und Beteiligungen GmbH. W 2001 r. znów zmieniła właściciela. Tym razem ATLASA przejął amerykański producent maszyn budowlanych Terex z Westport i przemianował na Atlas Terex GmbH.

Koparka kołowa Atlas z dużą łyżką
Atlas niejednokrotnie zmieniał właściciela, by na końcu wrócić do pierwotnych barw swych maszyn (fot. materiały producenta)

Terex kupił firmę Atlas, ale nie w całości. Przejęcie dotyczyło fabryki produkującej koparki oraz dźwigi samochodowe. Natomiast fabryka zajmująca się ładowarkami i walcami postanowiła być niezależna i pozostać przy marce Atlas Weyhausen. Grupa Terex zmierzała do zastąpienia marki Atlasa własną nazwą. Początkowo nowe maszyny wychodziły pod nazwą Terex Atlas, ale od roku 2010 już pod marką Terex. Niestety inwestycja nie okazała się do końca trafna, a sama fabryka wpadła w kłopoty finansowe. Została ponownie sprzedana, tym razem niezależnemu inwestorowi z USA. Nastąpił powrót nie tylko do marki Atlas, ale także do pierwotnych barw maszyn (czyli do koloru pomarańczowego, Terex wypuszczał wszystkie maszyny białe).

Maszyny budowlane Atlas w Polsce

Najbardziej popularnymi wśród maszyn Atlas w Polsce są koparki. Zdecydowaną większość stanowią koparki kołowe z przedziału wagowego 13-16 ton z lat 1995-2000. Ciekawymi maszynami są także tzw. koparki dwudrogowe, które dzięki zastosowaniu dwóch rodzajów podwozia mogą poruszać się zarówno po zwykłym terenie na kołach, jak również po torach (dzięki zastosowaniu kół kolejowych).

Wśród koparek warto wspomnieć także o minikoparkach Atlas 404 i 604, które niestety nie są już produkowane. Kolejną grupą są ładowarki Atlas, wykorzystywane głównie na placach budowy, w tartakach, w handlu materiałami budowlanymi, ale także w rolnictwie. Najwięcej ładowarek proponuje seria 65. Warto wspomnieć również o dźwigach samochodowych Atlas, wykorzystywanych głównie podczas załadunku materiałów budowlanych.

Części do maszyn budowlanych zarówno firm Atlas i Terex, jak i innych, oferuje w sprzedaży ATL Części do Maszyn Budowlanych. Zapraszamy do indywidualnego kontaktu oraz do zapoznania się z naszą ofertą na części Atlas.

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Tak, zgadzam się