O tym, czym jest koparka, pisaliśmy w pierwszym artykule na naszym blogu. Nie będziemy zatem wymieniać tutaj jej ogólnych cech, ale sprawdzimy czym różnią się klasyczna koparka i minikoparka.
Podstawowa różnica
Jak sama nazwa wskazuje, minikoparka jest mini wersją koparki. Podstawową zatem (i najbardziej oczywistą) cechą różniącą obie maszyny jest rozmiar. Ale czy tylko? W jakich sytuacjach lepiej sprawdzi się koparka, a w jakich jej mniejsza odpowiedniczka? Czy są także inne istotne różnice, na które warto zwrócić uwagę? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w poniższym tekście.
Kiedy rozmiar koparki ma znaczenie?
Wielkość koparki ma znaczenie w kilku aspektach. Pierwszym z nich jest obszar pracy, na którym ma działać maszyna. Jeśli prowadzone są duże i głębokie wykopy, niezbędne będzie koparka o wysokich parametrach, mocach przerobowych, dużym i długim zasięgu ramienia. Mniejsza maszyna sprawdzi się z kolei przy pracach na mniejszych głębokościach i obszarach. Minikoparki świetnie poradzą sobie także w przypadku wąskich wykopów, np. pod instalacje.
Tak wiele zależy od warunków terenowych
Minikoparka jest lżejsza, bardziej zwrotna i łatwiejsza w transporcie. Duża z kolei – o wiele lepiej poradzi sobie na trudnym podłożu ze względu na większą masę oraz stabilność. Jeżeli warunki pracy i powierzchnia są wymagające, najlepsza opcja to koparka gąsienicowa, która ma większą powierzchnię przyczepności do podłoża, co minimalizuje ryzyko wywrotki czy ugrzęźnięcia. Z drugiej strony jednak, właśnie ze względu na mniejszą wagę, minikoparka może lepiej poradzić sobie np. na podmokłym terenie, gdzie cięższy sprzęt mógłby się zapaść. Niewielki rozmiar minikoparki pozwala także na pracę wewnątrz budynków, co w przypadku dużej koparki byłoby niemożliwe.
Zakup i użytkowanie koparki – aspekt ekonomiczny
Ważny przy porównywaniu maszyn jest także aspekt ekonomiczny. Minikoparka, z racji niewielkich rozmiarów, jest zazwyczaj tańsza od większej odpowiedniczki. Dodatkowo, istotne są też kwestie eksploatacyjne, szczególnie spalanie, które w minikoparce jest o wiele niższe niż w klasycznej koparce.
Zanim podejmiecie decyzję, na jaką koparkę się zdecydować, warto dokładnie przeanalizować własne potrzeby. Na wielkich placach budowy niezastąpiona jest klasyczna duża koparka. Tam bowiem jej moce przerobowe oraz zasięg pracy są najistotniejsze. Z drugiej strony, jeśli wiemy, że potrzebujemy sprzętu do pracy na niewielkim terenie lub niedostępnych dla dużej maszyny miejscach – wybór zdecydowanie powinien paść na minikoparkę. W przypadku obu rodzajów maszyn takich marek jak Atlas, Terex, Schaeff, Benford oraz wielu innych części dostępne od ręki lub na zamówienie u producenta znajdziecie w ALT Kompleksowe Wsparcie Budownictwa.