Obie opcje mają niewątpliwie swoje zalety, wady i sprawdzają się najlepiej w konkretnych warunkach. Dziś przyjrzymy się im bliżej i dokonamy analizy. Co wybrać – koparkę gąsienicową czy kołową? Która koparka będzie tańsza, a która stabilniej trzyma się gruntu?
Koparki to maszyny powszechnie wykorzystywane podczas różnego rodzaju robót ziemnych. Możemy wybierać pomiędzy wieloma markami, modelami czy parametrami. Jednak zanim postawimy na konkretną markę (np. Atlas, Terex, Schaeff czy CAT ), powinniśmy zastanowić się najpierw, czy lepszym wyborem dla nas będzie koparka kołowa, czy może gąsienicowa. A jak odpowiedzieć sobie na to pytanie? Na pewno określając budżet, specyfikę podłoża, na którym ma pracować koparka oraz mobilność, jakiej wymagamy od tego typu maszyny.
Koparka kołowa – zalety i wady
Ten rodzaj koparki zdecydowanie góruje nad koparką gąsienicową, jeśli chodzi o mobilność. Wyposażona jest w koła, dzięki czemu w ogóle nie dotyczą nas problemy, jak przetransportować maszynę na miejsce pracy. Po prostu wsiadamy i jedziemy, sprawa jest prosta. Dzięki maszynie kołowej zyskujemy wszechstronność i zwrotność.
Wyposażona w koła koparka może pochwalić się również większą stabilnością podwozia. Dzięki temu koparka kołowa jest w stanie podnieść większy ciężar i nie przewróci się przy tym.
Koparka kołowa najczęściej wyposażona jest w wysięgnik dwuczęściowy, który jest hydraulicznie regulowany. Możemy więc jeszcze bardziej zwiększyć udźwig, chowając ten wysięgnik, czyli przesuwając środek ciężkości bliżej koparki. To kolejna zaleta, której nie da nam koparka gąsienicowa.
Koparki kołowe są również mniejsze i lżejsze niż gąsienicowe, co przekłada się na ich zwinność. Będą idealnym wyborem do pracy na placu budowy w mieście lub do prac drogowych, czyli raczej w miejscach równych. W porównaniu do koparki gąsienicowej wersja kołowa jest również nieco tańsza w eksploatacji.
Jeśli chodzi o wady, koparka kołowa jest dużo mniej stabilną maszyną od jej gąsienicowej siostry. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że nie będzie w stanie poruszać się po miękkim, nierównym czy podmokłym gruncie. A wtedy bardzo łatwo o wywrotkę!
Podwozie koparki kołowej jest położone wyżej niż w koparce gąsienicowej. Przez to w tej pierwszej musimy się liczyć ze stratą na głębokości kopania oraz zwiększeniem środka ciężkości. Trzeba bardzo uważać ze stopniem nachylenia w takiej maszynie – chwila nieostrożności i wypadek gotowy.
Koparka kołowa jest też zwykle nieco droższa od gąsienicowego odpowiednika, ale za to tańsza w eksploatacji.
Koparka gąsienicowa – zalety i wady
Jeśli chodzi o koparki gąsienicowe, tutaj mamy duży wybór wielkości pojazdu. Znajdziemy wśród maszyn tego rodzaju zarówno mniejsze minikoparki, jak i kilkutonowe.
Koparki gąsienicowe, dzięki równomiernie rozkładającemu się ciężarowi, są również o wiele bardziej stabilne. Nie grozi nam w nich wywrotka, a maszyna trzyma się mocno podłoża.
Dzięki gąsienicom sprzęt ten może pracować na praktycznie każdym terenie. Świetnie poradzi sobie na grząskim czy podmokłym terenie, na nierównościach, a także na mocno piaszczystym placu budowy. Wszystko za sprawą gąsienicowego układu bieżnego, który zwiększa powierzchnię styku pojazdu z podłożem, zmniejszając przy tym nacisk jednostkowy. Dlatego jeśli na co dzień mierzymy się z trudnym terenem, koparka gąsienicowa będzie najlepszym wyborem.
Niestety, nie jest już tak kolorowo, jeśli chodzi o transport. To naturalna kolej rzeczy przy wyborze koparki gąsienicowej, że będziemy musieli ją jakoś przetransportować na miejsce pracy. Tutaj z pomocą mogą przyjść nasze lekkie i wytrzymałe rampy aluminiowe. Koparka gąsienicowa w porównaniu do kołowej jest znacznie mniej mobilna. Nie może poruszać się po drogach, a jej transport jest możliwy wyłącznie za pośrednictwem przyczepy czy lawety.
Jeśli liczyliśmy na budżetowy zakup, musimy mieć się na baczności. Koparka gąsienicowa bowiem zwykle jest tańsza od koparki kołowej, natomiast jej eksploatacja i serwis mogą okazać się finansowo ciężkie do udźwignięcia.
Podsumowanie
Jeśli dopiero zaczynamy działalność i nie mamy jeszcze wąsko zakrojonych wymagań, koparka kołowa może okazać się lepszym wyjściem, gdyż jest bardziej wszechstronna. Możemy wykonać nią wiele prac i nie potrzebujemy dodatkowego pojazdu do przewozu maszyny na miejsce pracy. Koparka kołowa będzie również idealnym wyborem do prac na terenie miasta czy na drodze.
Koparka gąsienicowa rewelacyjnie sprawdzi się za to na wyjątkowo trudnym podłożu, tam gdzie koparce kołowej najłatwiej się zakopać czy przewrócić. Jej siłą jest duża stabilność, ale musimy pamiętać o zapewnieniu jej transportu.
Jak widać, wybór powinien zależeć od rodzaju prac, jakie wykonujemy koparką. Tam, gdzie jeden sprzęt poradzi sobie wzorowo, drugiemu może zabraknąć szczęścia. Pewne jest tylko to, że koparka zwykle jest niezbędną i uniwersalną maszyną przy pracy na jakiejkolwiek budowie.
A po części zamienne do koparek wielu firm zapraszamy do ATL Części do Maszyn Budowlanych. U nas czeka na Państwa rzetelna obsługa, ekspresowa wysyłka do każdego miejsca w Polsce, a także konkurencyjne ceny. Zapraszamy do kontaktu!
1 komentarz
Komentarze są zamknięte.