Łyżka do koparki – jaką wybrać?

Łyżka do koparki – jaką wybrać?

Koparka to sprzęt nieoceniony na placach budowy. Czy można sobie wyobrazić wykopy, wybieranie ziemi czy przenoszenie materiałów budowlanych bez tej maszyny? Oczywiście, że nie! Należy jednak pamiętać, że łyżka łyżce nierówna, a dokonanie wyboru będzie zależało od kilku składowych. Być może warto także zaopatrzyć się w kilka dodatków, które ułatwią nam pracę…

Rodzaje łyżek do koparki

Łyżki do koparki różnią się między sobą nie tylko marką (np. łyżki Atlas czy Liebherr), ale też rodzajem, który jest zależny od przeznaczenia maszyny.

Łyżki skarpowe to jedno z najpopularniejszych rozwiązań. Spotykana jest zarówno w minikoparkach jak i w większych maszynach. Łyżkę skarpową chętnie wykorzystuje się w pracach ziemnych, przez co może się ona szybko wycierać. Dlatego najlepiej, by nasza łyżka była wyprodukowana z odpornej stali co przedłuży jej żywotność.

Łyżki skarpowe różnią się między sobą parametrami, które trzeba dobierać indywidualnie w zależności od oczekiwanego efektu oraz zakresu pracy. Do takich parametrów należy wspomniana już odporność na ścieranie, a także pojemność, wytrzymałość czy sposób montażu (w tym np. rodzaj uchwytu czy szybkozłącza). Odpowiednio dobrana łyżka skarpowa będzie służyła przez lata jako podstawa efektywnego wyposażenia koparki. Do większości z nich można wedle potrzeby dodawać zęby, a lemiesze wymieniać.

odwrócona łyżka do koparki
Dobór łyżki do koparki zależy od prac, które chcemy nią wykonywać (Fot. Pixabay)

Wśród łyżek skarpowych możemy wyróżnić kilka rozwiązań. Łyżka hydrauliczna na przykład posiada siłownik hydrauliczny, dzięki czemu sprawniej i wygodniej nabiera się nią materiał. Łyżka sztywna natomiast nie daje takiej możliwości, jest ona raczej prostym rozwiązanie, ale często daje możliwość adaptacji pod wiele maszyn budowlanych.

Poza łyżkami skarpowymi występują także łyżki standardowe, które są o wiele węższe od tych pierwszych. Łyżka otwierana została natomiast wyposażona w ruchomą szczękę, dzięki której nic się nie wysypuje, a zagarnianie materiału jest łatwiejsze. Ciekawe rozwiązanie stanowi chwytak – nietypowy osprzęt, który łyżki nie przypomina, ale faktycznie nią jest. Służy do wyrywania korzeni ukrytych głęboko w ziemi.

Łyżki do koparek – wyposażenie

Posiadając łyżkę do koparki jesteśmy wyposażeni w solidną podstawę, by zacząć pracę. Warto jednak zainteresować się także dodatkowym wyposażeniem łyżki, gdyż może ono wpłynąć na optymalizację przeprowadzanych prac.

Jeśli dysponujemy dwiema łyżkami lub więcej, warto zaopatrzyć się w szybkozłącza, które pozwolą na swobodne i bezproblemowe przepinanie tychże łyżek. Z kolei ramiona typu long reach ułatwią dostęp do trudno dostępnych miejsc na większej głębokości.

Ciekawym elementem wyposażenia są zęby, które można przymocować do łyżki. Ułatwiają one przekopywanie podłoża i wspierają prace zarówno ziemne, jak i na trudniejszych podłożach, np. skałach.

łyżka do koparki pełna piasku i koparka
Odpowiednia łyżka może pomóc nam w przesypywaniu i transporcie materiału (Fot. Pixabay)

O czym pamiętać przy zakupie łyżki do koparki?

Wybór odpowiedniej łyżki do koparki jest uzależniony od wielu czynników – o niektórych wspomnieliśmy już wcześniej. Przede wszystkim należy dobrać ją tak, by pasowała do użytkowanej maszyny. Są na rynku łyżki, które pasują do wielu maszyn, ale nie jest to reguła. Ważne więc, by przy zakupie kierować się nie tylko potrzebami, którym ma sprostać łyżka, ale także posiadanym modelem koparki.

Zapraszamy do kontaktu w sprawie łyżek oraz innych części do koparek: https://atl-czesci.pl/#kontakt

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Tak, zgadzam się