Standardowo w maszynach budowlanych potrzebne są trzy rodzaje oleju – olej hydrauliczny, silnikowy oraz przekładniowy. Dla bezawaryjnego i efektywnego działania maszyny, wskazana (a nawet konieczna!) jest regularna wymiana, a także kontrolowanie poziomu każdego oleju. Jaką rolę odgrywają oleje w maszynie oraz co powoduje ich brak, niedobór bądź zanieczyszczenie? Te kwestie postaramy się rozwinąć w poniższym artykule.
Jak wybrać właściwy olej hydrauliczny?
Dobry olej hydrauliczny posiada jedną podstawową zaletę – powinien być przystosowany do pracy przy bardzo wysokim ciśnieniu. Zadaniem tego oleju jest bowiem wytworzenie energii mechanicznej z cieczy w silniku hydraulicznym. Przy wyborze odpowiedniego oleju, najważniejszym parametrem jest jego lepkość. Klasę lepkości dobiera się na postawie strefy klimatycznej. Dla naszej strefy rekomenduje się klasę lepkości 46.
Wiele zadań oleju silnikowego
Olej silnikowy to ciecz smarująca w silnikach spalinowych. Minimalizowanie tarcia to jednak nie jedyne zadanie tego oleju. W dużym stopniu odpowiada także za utrzymywanie odpowiedniej temperatury w silniku. Dlatego ważna jest jego odporność na wysokie temperatury, które w silniku pracującej maszyny są standardem. Tak jak dla oleju hydraulicznego, kluczowym parametrem dla oleju silnikowego jest jego lepkość. Dla maszyn budowlanym olejem pierwszego wyboru jest najczęściej typ 15W40.
Po co w maszynie olej przekładniowy?
Ten typ oleju ma za zadanie minimalizowania tarcia poprzez smarowanie elementów w skrzyni biegów. Ponadto, olej ten chłodzi skrzynię (która podczas pracy maszyny, podobnie jak inne podzespoły, mocno się nagrzewa) oraz oraz ochrona przed zanieczyszczeniami.
Jeden olej do wszystkiego?
Powyżej wymieniliśmy trzy oleje, które są niezbędne do prawidłowej pracy maszyny budowlanej. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów, producenci olejów proponują coraz nowocześniejsze rozwiązania. Mowa o olejach przekładniowo-hydraulicznych lub nawet jednym oleju „do wszystkiego”. Oczywiście wszystko zależy od wymagań konkretnej maszyny, my jednak nie polecamy olejów wielofunkcyjnych. Naszym zdaniem o wiele lepszym wyborem jest zastosowanie oleju, stworzonego specjalnie dla konkretnego podzespołu, z zastosowaniem odpowiednich parametrów i zachowaniem wysokiej jakości.
Olej bez filtra jak żołnierz bez karabinu
Dobór odpowiedniego oleju oraz jego regularna wymiana to oczywiście konieczność dla dobrego działania maszyny. Nie mniej ważne są jednak filtry, które wyłapują zanieczyszczenia i hamują ich przedostawanie się dalej. To kluczowe dla utrzymania maszyny w dobrej kondycji i bezawaryjnej gotowości do pracy.
Regularne przeglądy = sprawna i wydajna maszyna budowlana
Wielokrotnie podkreślaliśmy już, że systematycznie i dokładnie wykonywane przeglądy różnych elementów maszyny pozwalają zapobiec większym awariom i przestojom maszyny. Podczas takiego przeglądu warto sprawdzać oczywiście także poziom oraz stan olejów a także filtry. Regularna wymiana filtrów zapewnia bowiem m.in. dłuższą żywotność oleju, natomiast regularna wymiana i uzupełnianie olejów zwiększa wydajność oraz żywotność całej maszyny.
Po profesjonale doradztwo w zakresie elementów eksploatacyjnych oraz konkurencyjne ceny zapraszamy oczywiście do ATL Kompleksowe Wsparcie Budownictwa.