MASZYNY BUDOWLANE – KTÓRE CZĘŚCI PSUJĄ SIĘ NAJCZĘŚCIEJ?

MASZYNY BUDOWLANE – KTÓRE CZĘŚCI PSUJĄ SIĘ NAJCZĘŚCIEJ?

Większość z nas zapewne wie, że nawet najbardziej niezawodne maszyny budowlane najlepszych producentów ulegają czasem różnym awariom. I choć zepsuć w koparce czy ładowarce może się właściwie wszystko, to są niektóre elementy, które bardziej niż inne narażone są na usterki. Postanowiliśmy przyjrzeć się temu tematowi i spróbować wskazać kilka elementów, które statystycznie psują się w maszynach budowlanych najczęściej.

narzędzia do przeglądu i naprawy maszyny budowlanej
Aby zapobiegać awariom, maszyny budowlane powinny być poddawane regularnym przeglądom (fot. Canva)

Awarie układu napędowego

Zacznijmy od tego, że wszystkie jeżdżące maszyny budowlane działają na podobnym układzie napędowym do tego, który występuje w innych pojazdach. Z tego względu operatorzy czy mechanicy maszyn mierzą się usterkami zbliżonymi do tych w samochodach, maszynach rolniczych czy innych pojazdach. Najczęstsze awarie to niewielkie wycieki różnego pochodzenia, zatarcia łożysk oraz uszkodzenia tłoków. Przyczyną usterek układu napędowego jest najczęściej niewłaściwa eksploatacja oraz zaniedbanie w kwestii prac serwisowych. Pocieszające jest zatem to, że można zapobiec wielu potencjalnym awariom układu napędowego. Wystarczy jedynie (lub aż!) właściwe użytkowanie oraz sumienne odbywanie okresowych przeglądów maszyny.

Mechaniczne uszkodzenia osprzętu i gąsienic

Potencjalne ryzyko usterki jest wyższe w przypadku osprzętu np. łyżki czy haki) a także całego mechanizmu gąsienicowego. Oczywiście jak zawsze, bardzo ważne jest właściwe użytkowanie maszyny. Odpowiednie dobieranie elementów roboczych do wykonywanych prac oraz unikanie przeciążeń to kwestie kluczowe. Uszkodzenia mechaniczne łyżek, młotów czy haków oraz awarie układu gąsienicowego często są jednak niemożliwe do przewidzenia. To dlatego, że bezpośredni wpływ mogą mieć na nie na np. niepożądane elementy w podłożu roboczym. Na szczęście nierzadko okazuje się, że uszkodzenia nie są tak poważne, jak wydają się na pierwszy rzut oka. Często wystarczy np. wymiana jedynie niewielkiego elementu.

gąsienice w maszynach budowlanych
Maszyny budowlane na gąsienicach są narażone na wiele uszkodzeń mechanicznych (fot. Canva)

Układ chłodzenia nie ma wytchnienia

Jak już pisaliśmy w tym tekście, rola układu chłodzenia dla pracy silnika i całej maszyny jest nie do przecenienia. To dzięki niemu nie dochodzi do przegrzania silnika, co z kolei gwarantuje efektywną pracę maszyny bez zakłóceń. Jednak wielogodzinna praca w trudnych często warunkach może prowadzić do awarii układu chłodzenia. Mogą to być uszkodzenia termostatu czy pompki wody, które nie należą na szczęście do bardzo kosztownych. Często jednak dochodzi do awarii chłodnicy, która jest już niestety poważniejszym wyzwaniem dla portfela. Szerzej tę kwestię opisaliśmy już we wspomnianym tekście.

Szyby i lusterka podatne na pęknięcia

Maszyny budowlane, z uwagi na warunki i charakter pracy, jest nieustannie narażona na negatywne działanie wielu czynników zewnętrznych. Jakkolwiek wspomniany wyżej osprzęt jest wykonany z odpornego na uszkodzenia metalu, tak szyby i lusterka są elementami, które może uszkodzić nawet niepozorny incydent. Na placu budowy ryzyko uderzenia kamykiem czy jakimkolwiek innym elementem jest bardzo duże, dlatego pęknięcia szyb i lusterek nie są niestety rzadkością.

lusterka w maszynie budowlanej
Szyby i lusterka są niezwykle podatne na uszkodzenia mechaniczne (fot. Canva)

Opisane wyżej usterki nie są oczywiście jedynymi, na które narażone są maszyny budowlane podczas ciężkich prac na placu budowy. Tak naprawdę uszkodzeniu może ulec dosłownie każda część. Pocieszające jest jednak to, że praktycznie każdą część można wymienić, począwszy od niewielkich uszczelnień czy łożysk, a kończąc na całych ramionach czy podwoziach. Oczywiście często wiąże się to z niemałymi kosztami. Na szczęście, ATL Kompleksowe Wsparcie Budownictwa oferuje naprawdę konkurencyjne ceny części do maszyn takich marek jak Atlas, Terex, Schaeff, Benford, Volvo oraz wielu innych!

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Tak, zgadzam się