Części do maszyn budowlanych – oryginał czy zamiennik?

Części do maszyn budowlanych – oryginał czy zamiennik?

Pracując na maszynach budowlanych, musimy liczyć się z możliwością awarii lub  po prostu zużycia jakiejś części. Gdy dochodzi do wymiany części do maszyny budowlanej, stajemy przed wyborem – czy kupić część oryginalną, czy może w danej sytuacji wystarczy jej tańszy zamiennik?

Części, które zastosujemy, będą miały realny wpływ na wydajność maszyny, a co za tym idzie – na jej potencjał. Każda chwila postoju maszyny budowlanej to dla firmy straty finansowe. Jeśli użyjemy części niewiadomego pochodzenia, wątpliwej jakości, czy po prostu źle dopasowanych, awaria wcześniej czy później do nas wróci. Działając w myśl zasady „Im taniej tym lepiej”, tak naprawdę często ponosimy podwójny koszt. Najczęściej warto zainwestować, bo powszechnie szanowana oraz znana marka to gwarancja jakości, a przynajmniej gwarancja w ogólnym znaczeniu tego słowa.

No dobrze, ale czy zawsze zamiennik oznacza coś gorszego? Czy są sytuacje, kiedy możemy go użyć bez obaw?

Filtry i oleje w zamienniku?

Tak! Bardzo często do maszyn budowlanych wybierane są filtry produkowane przez innego producenta niż maszyna. Wystarczy dopasować je po wymiarach i będą służyć tak samo dobrze. Najczęściej takie filtry będą kosztowały mniej niż bezpośrednio od producenta, natomiast trzeba mieć na uwadze, by dokładnie sprawdzać ich jakość i kupować filtry z pewnego źródła.

filtry do maszyn budowlanych
Zestawy filtrów do maszyn marek Atlas, Terex, Fermec, Schaeff i innych kupią Państwo w ATL (fot. materiały własne)

Oleje również możemy dostać taniej i nie wpłynie to na stan techniczny pojazdu. Czasami jedyną różnicą miedzy olejem oryginalnym, a jego zamiennikiem jest kolor, ale to nie jest dla nas istotne. Tak jak w przypadku filtrów, warto pamiętać, aby nie dać się porwać najniższym cenom i dobierać oleje zgodnie z technicznymi wymaganiami naszej koparki czy ładowarki.

Kiedy stosować części oryginalne?

Na pewno w przypadku kluczowych podzespołów – naprawdę nie warto kombinować i przeliczać każdej złotówki w oczekiwaniu na wielką oszczędność, bo może się to skończyć fiaskiem i zostaniemy z maszyną w jeszcze gorszym stanie. Różnica w cenie między częścią oryginalną a zamiennikiem będzie musiała pokryć koszty dalszych napraw, a zapewne zmuszeni zostaniemy do dodatkowego dopłacenia do tej kwoty. Podzespoły takie jak mosty, pompy, elementy elektroniczne czy silniki to zbyt specyficzne urządzenia, zbyt ważne dla ogólnego zdrowia maszyny.

Monety wypadające ze słoika
Nie zawsze tańsze części przekładają się na oszczędność – często wręcz przeciwnie. Dlatego warto kupować części najwyższej jakości (fot. Unsplash)

Kiedy stosować tańsze zamienniki?

W każdej maszynie budowlanej występują części, które są najmocniej narażone na trudne warunki, a szybka eksploatacja jest wpisana w ich naturę. I tak w koparkach gąsienicowych będą to gąsienice gumowe, które bardzo szybko się zużywają. Kolejną taką częścią są groty do młotów hydraulicznych. Jeśli używamy koparek lub minikoparek, możemy zaoszczędzić, kupując odpowiednik techniczny oryginalnych zwolnic. Zarówno gąsienice gumowe, groty do młotów hydraulicznych jak i zwolnice w wersji tańszych odpowiedników technicznych dostaną Państwo u nas, w ATL Części do Maszyn Budowlanych.

żółta koparka gąsienicowa
Gąsienice gumowe do koparki to element, który szybko się zużywa, dlatego można kupować go w tańszym zamienniku i nie wpłynie to na pracę maszyny (fot. Unsplash)

W naszej ofercie mamy również odpowiedniki techniczne linek, sworzni i tulejek, zestawów naprawczych do cylinderków, szpilek do kół oraz ślizgów. Części te są naszej produkcji, więc możemy osobiście poręczyć za ich jakość. Nie różnią się też od oryginalnych części zamiennych, dlatego gwarantujemy idealne dopasowanie do Państwa typu maszyny.

Oryginał czy zamiennik? Podsumowanie

Priorytetem przy awarii któregoś z podzespołów maszyny budowlanej jest jak najszybsze przywrócenie maszyny do pełnej i długotrwałej sprawności. Nie leży w naszym interesie chwilowa naprawa częściami złej jakości, gdyż to łatwa droga do kolejnej, jeszcze większej usterki. Z całą pewnością nie należy w tym momencie nastawiać się na jak największą oszczędność, a raczej dać naszej maszynie to, co dla niej najlepsze. Dotyczy to szczególnie tak ważnych podzespołów jak mosty, silniki, pompy czy instalacje elektryczne.

mechanik otwierający klapę silnika
Dajmy naszej maszynie możliwie najwyższą jakość oraz profesjonalną opiekę, a odwdzięczy się długofalową sprawnością (fot. Unsplash)

Kiedy możemy pokusić się o tańszy zamiennik? Gdy potrzebujemy wymienić część, która z natury wystawiona jest na intensywną eksploatację – wszelkie gąsienice, groty, zwolnice, i części, których budowa nie jest zbyt skomplikowana, czyli wszelkie linki, sworznie, tuleje, zestawy naprawcze do cylinderków, szpilki do kół oraz ślizgi.

W sprawie części – zarówno oryginalnych jak i tańszych zamienników – zapraszamy do ATL. Jeśli nie są Państwo pewni, w jakiej wersji wybrać interesującą Państwa część, nasi doradcy pomogą w podjęciu właściwej decyzji, aby maszyna szybko wróciła do zdrowia.

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Tak, zgadzam się