Rodzaje ładowarek: ładowarka kołowa i teleskopowa

Rodzaje ładowarek: ładowarka kołowa i teleskopowa

Ładowarki są różne, możemy podzielić je według wielu kluczy. Modeli jest na rynku sporo, mają one różne właściwości, ale jak się w tym połapać? Czy bardziej przyda nam się ładowarka kołowa czy teleskopowa? Jaką maszynę wybrać? Postaramy się rozwiać wątpliwości w dalszej części tekstu.

Gdybyśmy chcieli wyróżnić ładowarki ze względu na rodzaj wysięgnika, powiedzielibyśmy, że są to głównie ładowarki teleskopowe. Gdyby miał zaważyć rodzaj podwozia, wymienimy na pewno ładowarki przegubowe oraz kołowe.

niebieska_czerwona_lopata
Koparka kołowa i teleskopowa – jaka jest różnica?

I tu przechodzimy od szczegółu do ogółu, bo podstawowym podziałem, ze względu na obie wytyczne, będzie podział właśnie na ładowarki kołowe i teleskopowe. Oczywiście w tym zbiorze znajdą się też inne maszyny, ale my dzisiaj skupimy się na tych dwóch rodzajach.

Czym jest ładowarka kołowa?

Ładowarka kołowa to maszyna budowlana, która posiada łyżkę z przodu. Może nią wykonywać ruchy tylko w jedną stronę, ale jeśli zależy nam na solidnej maszynie, to powinniśmy się zdecydować właśnie na nią. Może ma mały zakres ruchu, ale jej podwozie daje nam stabilność. Dzięki temu możemy się takim sprzętem poruszać również po trudnym terenie. Zaletą ładowarki kołowej jest także jej duża zwrotność.

zolta_ladowarka_kolowa
Ładowarka kołowa to sprzęt niezastąpiony na trudnym podłożu.

Ładowarka kołowa ma zazwyczaj ruchomą tylną oś i przechył do około 30 stopni. Maszyną steruje się za pośrednictwem tylnych kół, a to dzięki skrętnym osiom. Ładowarkę kołową możemy stosować na przykład w pomieszczeniach niskich, o małym metrażu, gdzie ten ograniczony zakres ruchu i duża zwrotność będą atutami. Wysięgnik za to znajdziemy po prawej stronie ładowarki, dzięki temu nie zasłania nam on widoku podczas pracy. Ale też ten wysięgnik ma ograniczony zasięg, więc sprawdzi się do pracy na placach budowy czy przy budynkach.

Ładowarka kołowa – typy kierowania

Ładowarki kołowe możemy wyróżnić ze względu na tryb kierowania. I tak wymieniamy ładowarki kołowe wyróżniając:

– skręt kół przednich,

– skręt wszystkich kół w jednej osi,

– jazdę po przekątnej.

Czym jest ładowarka teleskopowa?

Ładowarki najczęściej dzielimy na teleskopowe oraz przegubowe, natomiast warto zaznaczyć, że te pierwsze rozróżniamy po rodzaju wysięgnika, a przegubowe rozróżniamy ze względu na typ podwozia. Może być więc tak, że jakaś ładowarka będzie jednocześnie teleskopowa oraz przegubowa.

Ładowarki teleskopowe najczęściej posiadają sztywną konstrukcję, którą sterujemy tylnymi kołami. Czasem posiada zamiast tego przegubowy system skrętu.

ladowarka_teleskopowa
Dzięki przegubowej konstrukcji ładowarki teleskopowej możemy dokładnie przetransportować ładunek i ustawić je w miejscu docelowym.

Ładowarki przegubowe wyposażone są w przegubowy teleskop, który jest umieszczony w środkowej części maszyny. To idealna maszyna do rozładowania ładunku. Teleskopem ładowarki sterujemy joystickiem, co jest bezpiecznym i wygodnym rozwiązaniem. Dzięki przegubowej konstrukcji możemy dokładnie przetransportować ładunek i ustawić je w miejscu docelowym. Dysponuje ona również większym zasięgiem niż łyżka klasycznej ładowarki kołowej.

Po części do ładowarek, koparek oraz koparko-ładowarek Atlas, Terex, Schaeff, Fermec, CAT, Komatsu, JCB i innych zapraszamy do ATL Części do Maszyn Budowlanych.

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Tak, zgadzam się