Wyposażenie koparek – co wybrać?

Wyposażenie koparek – co wybrać?

Koparki są powszechnie stosowane w pracach ziemnych, budowlanych, transportowych czy górniczych. Ich skuteczność uzależniona jest od kilku czynników, a jeden z ważniejszych to dobór odpowiedniego wyposażenia. Jakie elementy wyposażenia koparek są niezbędne na budowie?

Łyżka do koparki niejedno ma imię

Łyżka to znak rozpoznawczy koparki. Dzięki niej możliwe są wykopy, przenoszenie gruntu oraz różne prace ziemne. Bardzo istotne jest dopasowanie łyżki do wykonywanych prac. W zależności od tego, gdzie łyżka się znajduje, do czego jest potrzebna, a także w jakiej maszynie jest zamontowana, możemy wyróżnić różne ich rodzaje, np.:

  • Łyżki podsiębierne – klasyczne łyżki zębate
  • Łyżki skarpowe – posiadają większą objętość, więc są chętnie wykorzystywane do załadunku, a także do wyrównywania skarp czy czyszczenia rowów
  • Łyżki otwierane – wykorzystywane do zbierania materiału

Więcej o łyżkach pisaliśmy w jednym z wcześniejszych artykułów: https://atl-czesci.pl/lyzka-do-koparki/. Znajdą tam Państwo kompendium wiedzy na temat łyżek do koparki, ich przeznaczenia, rodzajów oraz możliwości wykonywanych prac.

Pomarańczowa koparka z łyżką wbitą w kamienne podłoże
Łyżka umożliwia wykopy, przenoszenie gruntu oraz różne prace ziemne (fot. Pixabay)

Szybkozłącza usprawniają pracę

Jak zauważyliśmy wcześniej, koparka może służyć do różnych zadań, co warunkuje wybór odpowiedniej łyżki. Co jednak wtedy, gdy wykonujemy kilka czynności, do których musimy tę łyżkę wymieniać na bieżąco? W tym przypadku przydatne okażą się szybkozłącza hydrauliczne.

Dzięki szykozłączom możemy szybko i bezpiecznie wymienić jedną łyżkę na drugą. Nie tracimy czasu, nie potrzebujemy dwóch oddzielnych maszyn. Ponadto dobre szybkozłącze wyposażone jest w blokadę bezpieczeństwa, co skutecznie zapobiega niebezpiecznym wypadkom. Szybkozłącza nie wymagają specjalistycznej konserwacji, a przy tym są trwałe i nie marnują naszego czasu, a wręcz ułatwiają pracę.

Czarne szybkozłącze do koparki i logo ATL
Szybkozłącza to dobry sposób, by szybko i bezpiecznie wymienić łyżkę (fot. materiały własne)

Ramiona typu long reach – sięgać, gdzie wzrok nie sięga

Long reach to ramię wysięgnika koparki, przydatne i chętnie wykorzystywane np. w wyburzeniach, zwiększając bezpieczeństwo pracy. To świetne wyjście w przypadku, gdy chcemy rozszerzyć zakres pracy koparki na duże odległości lub miejsca trudniej dostępne ze względu na dużą wysokość. Aby dopasować ramię wysięgnika, nie potrzebujemy wprowadzać do koparki żadnych modyfikacji, ponieważ ramiona typu long reach są kompatybilne z każdym jej modelem.

Robotnic pracujący pomarańczową koparką przy drodze
Dzięki ramionom typu long reach możliwa jest praca na trudnym, ograniczonym terenie (fot. Pixabay)

Gdzie kupić elementy osprzętu?

ATL Części do Maszyn Budowlanych proponujemy szeroki wybór części do koparek renomowanych marek. Wśród oferowanych części znajdą Państwo łyżki do koparek różnego typu i pojemności, a także chwytaki do materiałów sypkich (takich jak ziemia, piasek, węgiel, żwir i kruszywa), haki, zęby, lemiesze czy uszczelnienia.

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Tak, zgadzam się