Koparka to chyba najbardziej uniwersalna maszyna budowlana. Wykorzystywana przy większości prac, intensywnie eksploatowana, potrzebuje naszej uwagi, by cały czas z podobną siłą wykonywać swe obowiązki. Siłę taką zapewni jej między innymi zwolnica? Do czego służy zwolnica w koparce? Jak działa zwolnica? Zapraszamy do naszego najnowszego artykułu.
Producenci koparek montują przekładnie, by zwiększyć moment obrotowy maszyny. Jedną z takich przekładni jest zwolnica. Jest ona przekładnią zębatą, którą stosuje się przy kołach napędowych. Zwolnica odpowiada za zwiększenie przełożenia końcowego bez zwiększania rozmiarów i wytrzymałości innych elementów układu napędowego. Działanie to zwiększa siłę przykładaną do czerpaka.
Zwolnice występują zarówno w koparkach jak i w innych nowoczesnych maszynach budowlanych.
Zwolnica w koparce – zalety
Co zyskujemy, jeśli w naszej maszynie została zastosowana zwolnica? Na pewno zwiększa się w ten sposób wytrzymałość dyferencjałów osiowych, nie zwiększając przy tym masy pojazdu.
W niektórych pojazdach, które wyposażone zostały w sztywny most napędowy, zwolnica ma jeszcze zmniejszać lub zwiększać prześwit w tymże moście. Najczęściej z taką rolą zwolnicy spotkamy się np. w autobusach niskopodłogowych, ponieważ transport dużej liczby pasażerów na raz powoduje zmniejszenie prześwitu, co może stanowić zagrożenie na drodze pełnej kolein czy nierówności.
Co za tym idzie, można powiedzieć, że zastosowanie zwolnicy w maszynie budowlanej czy innym pojeździe zwiększa odporność tego pojazdu na wszelkie drogowe niedociągnięcia, dbając o stan podwozia, mostów, maszyny jak i o zdrowie operatora. To wystarczający powód, by regularnie sprawdzać stan zwolnicy, a przy wymianie wziąć pod uwagę jej jakość.
ATL posiada w swojej ofercie zwolnice do koparek oraz minikoparek. Dzięki współpracy ze znanymi producentami z Europy oraz Japonii dostarczamy zwolnice najwyższej jakości do ponad tysiąca modeli maszyn budowlanych. Własny magazyn, a także europejskie magazyny naszych dostawców, umożliwiają szybkie terminy dostaw. Dodatkowo każdy produkt objęty jest 24-miesięczną gwarancją producenta.
Rodzaje zwolnic
Ze względu na budowę możemy wyróżnić 3 główne rodzaje zwolnic:
- Zwolnice obiegowe – ulokowane w piastach kół o zwartej konstrukcji (prześwit pod mostem nie zmienia się).
- Zwolnice walcowe – mają uzębienie zewnętrzne. Mocuje się je, by zwiększyć prześwit pod mostem. Takie zwolnice umieszcza się w oddzielnej obudowie.
- Zwolnice różnicowe – mocuje się je w piastach kół. Nie mają wpływu na zwiększanie lub zmniejszanie prześwitu pod mostem. Konstrukcja takich zwolnic przypomina mechanizm różnicowy.
Zwolnica w koparce – po co stosować?
Zwolnica daje nam możliwość dopasowania maszyny do rodzaju pracy oraz podejmowanych przez nią obciążeń. Dlatego tak chętnie używana jest w konstrukcji koparek lub innych maszyn budowlanych.
Warto dbać zarówno o zwolnicę, jak i o pozostałe wyposażenie czy części w maszynie budowlanej. Doglądajmy regularnie, czy z naszą zwolnicą wszystko w porządku. Przy pierwszych symptomach awarii udajmy się do zaufanego serwisu, który zdecyduje, czy można taką zwolnicę jeszcze regenerować, czy też należy kupić nową.
Po nowe zwolnice marek takich jak Atlas, Bobcat, CASE, JCB, Komatsu, Kubota, Terex, Hitachi, Doosan, Volvo, New Holland, Yanmar oraz wielu innych zapraszamy do ATL Części do Maszyn Budowlanych.