Części maszyn budowlanych bez tajemnic, cz. 3 – czujniki

Części maszyn budowlanych bez tajemnic, cz. 3 – czujniki

Wraz z nieustannym rozwojem nowych technologii, maszyny budowlane stają się coraz bardziej zautomatyzowane. Dlatego trudno sobie już wyobrazić nowszą koparkę czy ładowarkę bez czujników temperatury czy poziomu olejów. To właśnie różnego rodzaju czujniki do maszyn budowlanych ułatwiają, usprawniają i optymalizują pracę w pojazdach takich marek jak Atlas, Terex czy Schaeff.

Czujniki w maszynach budowlanych – jakie wyróżniamy?

W koparkach czy ładowarkach znajduje się wiele czujników i dzielą się one na kilka grup:

  • temperatury
  • poziomu olejów
  • ciśnienia
  • zbliżeniowe

Czujniki temperatury do maszyn budowlanych

Ich zadaniem jest pomiar temperatury płynów w maszynach, np. silnikowego czy hydraulicznego. Takie czujniki znajdują się też także w samym silniku, co pozwala na sprawną i wydajną pracę dzięki uniknięciu przegrzania.

czujniki_temperatury_oleju_hydraulicznego_do_maszyn_budowlanych_atlas_terex
Czujnik temperatury oleju hydraulicznego do wybranych maszyn Atlas

Czujniki poziomu olejów

Wyróżniamy kilka takich czujników, a każdy mierzy poziom innego oleju w maszynie. Czujniki te sygnalizują, kiedy poziom danego płynu spada do poziomu wymagającego uzupełnienia.

czujniki_poziomu_oleju_hydraulicznego_do_maszyn_budowlanych_atlas_terex
Czujnik poziomu oleju hydraulicznego do wybranych maszyn Atlas

Czujniki ciśnienia w maszynach budowlanych

Znajdują się w nowoczesnych maszynach budowlanych takich producentów jak np. Atlas czy Terex. Odpowiadają za kontrolowanie prawidłowego przepływu cieczy, np. oleju hydraulicznego, czasem także gazów, np. sprężonego powietrza. Tego typu czujniki znajdują się również w skrzyni biegów.

czujniki_GLR_do_maszyn_budowlanych_atlas_terex_
Czujnik GLR (czujnik ciśnienia oleju) do wybranych maszyn budowlanych Atlas

Czujniki zbliżeniowe

Pozwalają wykryć obiekty znajdujące się blisko maszyny, kiedy maszyna zbyt mocno się do takiego zbliża, np., podczas cofania. Oprócz tego czujniki zbliżeniowe identyfikują niepożądane obiekty podczas kopania, co znacząco zmniejsza ryzyko uszkodzenia łyżki czy ramienia koparki.

Inne rodzaje czujników w maszynach budowlanych

W nowoczesnych maszynach znajdują się także czujniki fotoelektryczne (inna nazwa: optyczne), które wykorzystują wiązkę światła widzialnego, laserowego lub podczerwonego. Dzięki nowoczesnej technologii, wykrywają różne obiekty – nie tylko z metalu,metalu, ale także z drewna, tworzyw sztucznych czy szkła. Daje do możliwość wykonywania bezpiecznych i bezkolizyjnych manewrów w obszarze pracy maszyny.
W ładowarkach przydatnym elementem jest także czujnik wychylenia, który kontroluje stopień przechyłu.

czujniki_do_maszyn_budowlanych_koparka_atlas
Czujniki ostrzegają przed niepożądanymi obiektami podczas pracy koparki (fot. Canva)

Wielkie zadania małych czujników

Czujniki spełniają wiele zadań i wspierają pracę różnych układów w koparkach i innych maszynach takich marek jak Atlas, Terex czy Benford. Są jednak podatne na działanie czynników zewnętrznych, dlatego warto regularnie sprawdzać ich stan techniczny. W przypadku wykrycia awarii czujnika odpowiednio szybko, konieczna będzie zapewne wymiana tylko tego elementu, co nie wiąże się z dużym kosztem. W przeciwieństwie do poważniejszej awarii maszyny, do której może dojść w przypadku zbyt późno rozpoznanego uszkodzenia czujnika.

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Tak, zgadzam się