Części maszyn budowlanych bez tajemnic, cz.2 – filtry

Części maszyn budowlanych bez tajemnic, cz.2 – filtry

Filtry do maszyn Atlas, Terex czy Schaeff to jedne z podstawowych części eksploatacyjnych. Odpowiadają za prawidłową i wysokowydajną pracę koparki czy ładowarki, dlatego warto pamiętać o ich wymianie. Jakie filtry wyróżniamy? Dlaczego ich regularny przegląd i wymiana są tak ważne? Na te pytania postanowiliśmy odpowiedzieć w poniższym tekście, który jest drugą częścią z cyklu „Części maszyn budowlanych bez tajemnic”.

filtry_atlas
Filtry powietrza, oleju, hydrauliczne i paliwa. Pasują do maszyn Atlas.

Rodzaje filtrów

W maszynach budowlanych Atlas, Terex, Schaeff i innych wyróżniamy 4 rodzaje filtrów:

  • powietrzne
  • hydrauliczne
  • paliwowe
  • olejowe

Filtry powietrza

W maszynach marek np. Atlas czy Terex wyróżniamy dwa rodzaje filtrów. Do pierwszej grupy należą filtry, których zadaniem jest dokładne oczyszczanie i filtrowanie powietrza zasysanego przez silnik do komory spalania. Drugi rodzaj filtrów powietrza montowany jest natomiast w kabinie, a ich rola to blokowanie różnego rodzaju pyłów i zanieczyszczeń. Regularna wymiana tych drugich jest szczególnie istotna dla wysokiego komfortu pracy oraz stanu zdrowia operatora maszyny.

Filtry hydrauliczne

Ich rolą jest ochrona całego układu hydraulicznego maszyn Terex, Schaeff czy Atlas przed zanieczyszczeniami. Stan tych filtrów warto kontrolować na bieżąco, ponieważ w przypadku przedostania się niepożądanych elementów czy substancji konieczna jest wymiana oleju hydraulicznego, co wiąże się już z większym kosztem i nakładem pracy.

Filtry paliwowe

Odpowiadają za ochronę silnika oraz paliwa przed potencjalnymi zanieczyszczeniami. Jeśli filtry nie zostaną wymienione w porę, może dojść do różnego rodzaju usterek – od zaburzenia pracy maszyny aż po poważną awarię silnika.

Filtry olejowe

Są to filtry, których stan powinno się sprawdzać najczęściej. A to dlatego, że odpowiadają za usuwanie zanieczyszczeń z układu smarowania silnika maszyny. Bez ich prawidłowej pracy i skutecznego działania natomiast nie jest możliwe poprawne działanie maszyny.

Filtry do maszyn Atlas
Filtry do maszyn Atlas

Dlaczego filtry w maszynach budowlanych warto wymieniać regularnie?

Zadaniem filtrów (w zależności od rodzaju) jest zapewnienie komfortowej i możliwie jak najbardziej wydajnej pracy maszyny budowlanej. Jeśli są zanieczyszczone i zużyte, nie są w stanie spełniać swoich zadań, co wiąże się nawet z ryzykiem awarii całej maszyny. Oczywiście ciężko określić jeden okres żywotności dla każdego filtra, ponieważ różna jest ich rola, intensywność pracy i narażenie na zanieczyszczenia. Dlatego warto po prostu regularnie kontrolować ich stan i pilnować ich wymiany. Koszt filtrów jest bowiem zdecydowanie niższy niż naprawa poważniejszej usterki.

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Tak, zgadzam się